George Bush: Irak'ı işgal ettik ama ben bu işlerden pek anlamam!

Irak’ı işgal eden George Bush, uluslararası ilişkiler hakkında çok şey bilmediğini kabul etti.

George+Bush:+Irak%E2%80%99%C4%B1+i%C5%9Fgal+ettik+ama+ben+bu+i%C5%9Flerden+pek+anlamam%21;
ABONE OL
 2001-2009 yılları arasında ABD başkanı olarak görev yapan George W. Bush, 11 Eylül terör saldırılarının ardından Afganistan ve Irak'ın işgal emrini vermesi ve aynı zamanda Amerika'nın en popüler ve sevilmeyen başkanlarından biri olmasıyla tanınıyor.
 
İngiltere'nin ABD büyükelçisi ile 1998'de yaptığı ilk görüşmede, zamanın Teksas Valisi George W. Bush, küresel siyaset hakkındaki zayıf bilgisini kabul etti, Ulusal Arşivlerden gizliliği kaldırılan belgeler bunu ortaya çıkardı.
 
 
Bush, ABD tarihinin en popüler ve sevilmeyen başkanları arasında olduğu biliniyor. Bir yandan, 11 Eylül saldırılarının ardından teröre karşı savaş çağrısı yaptıktan sonra rekor düzeyde onay aldı, ancak diğer yandan popülaritesi 2007-2008 mali krizi sırasında tüm zamanların en düşük seviyelerine indi.
 
43. cumhurbaşkanı altında ABD, Amerika'nın Orta Asya ülkesindeki 20 yıllık savaşının ilk aşaması ve Washington'un teröre karşı savaşının başlangıcı olan Afganistan'ı işgal etti. Ülkenin oradaki savaşı, 2001 yılının sonlarında devrilen ve ABD birliklerinin ülkeden çekilmesiyle birlikte 2021 Ağustos ayının ortalarında Afganistan'da iktidara geri dönen Taliban ile sona erdi.
 
 
2003'te Bush, Saddam Hüseyin rejiminin iddiaya göre kitle imha silahlarına sahip olduğu bahanesiyle Irak'ın işgal edilmesi emrini verdi ki bu Washington'un asla kanıtlayamadığı bir şeydi.
 
>