Gelenekler bizi yaktı!

Gelenekler+bizi+yakt%C4%B1%21;
ABONE OL

Bilim Kurulu, vaka artışındaki üç ana sebebi şöyle tespit etti: 1:Geniş akraba buluşmaları 2- Kız isteme, nişan ve taziye 3- Genç kesimin umursamazlığı

İKİNCİ DALGA DEĞİL AMA...

Türkiye salgında “yeni normali” yaşarken, vakalardaki artış “ikinci dalga” şüphesi uyandırdı. Bilim adamları, bunun bir ikinci dalga olmadığını ancak tedbirleri gevşetmeye devam etmemiz halinde bunu da yaşayabileceğimizi belirtiyorlar. Peki, vakalar neden arttı! Bilim Kurulu, yaptığı çalışmayla ‘üç ana neden’ tespit etti.

İKAZLAR BİR İŞE YARAMIYOR

Seyahat yasaklarının kalkması ile birlikte büyükşehirlerden memleketlerine gidenlerin yaptığı geniş aile buluşmalarının yayılmada en büyük sebep olduğu görüldü. İkinci büyük sebep ise bütün ikazlara rağmen kız isteme, nişan ve taziye gibi geleneksel toplantıların devam etmesi ve bu ortamlarda kuralların ihlal edilmesi olarak gösterildi.

AH GENÇLER, YAPMAYIN BÖYLE!

Virüsün yayılmasındaki üçüncü sebebin ise gençlerin vurdumduymazlığından kaynaklandığı tespit edildi. Çalışmada, gençlerin kendi akranları ile dışarıda tedbir almadan bir araya geldikleri, bu buluşmalardan sonra da virüsü evlerine taşıdıkları belirlendi. Toplu taşımada sosyal mesafeye uyulmaması da şüphesiz ki bir diğer önemli etken.

>