Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron: Aşı yaptırmayanlar s... gitsin

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, COVID-19 aşısı olmayanlar için çok ağır sözler söyledi. Geçen yaz Fransa'da COVID-19 aşı randevularının boş zaman yerlerini doldurma zorunluluğuna karşı büyük protestolar gördü ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron o sırada aşıdan kaçınmanın bir sorumsuzluk olduğunu vurguladı.

Fransa+Cumhurba%C5%9Fkan%C4%B1+Emmanuel+Macron:+A%C5%9F%C4%B1+yapt%C4%B1rmayanlar+s...+gitsin
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa'da koronavirüs aşılamasına karşı çıkan herkese hükümet tarafından baskı yapılacağına dair söz verirken sert bir dil kullandı.
 
Macron, salı günü geç saatlerde Le Parisien gazetesine verdiği röportajda, "Aşılanmamış, onları gerçekten gıcık etmek istiyorum. Bu yüzden, sonuna kadar bunu yapmaya devam edeceğiz. Strateji bu" dedi.
 
"Aşılanmayanları cezaevine göndermeyeceğini ve zorla aşı yaptırmayacağını" da sözlerine ekledi.
 
"Yani aşısızlar konusunda bir şeyler yapmalıyız, 15 Ocak'tan itibaren artık restorana gidemezsiniz, bir tane bile bir şey yiyemezsiniz, kahve içemezsiniz, tiyatroya gidemezsiniz, sinemaya gidemezsiniz diyeceğiz!" dedi.
 
Önümüzdeki cumartesi yürürlüğe girecek olan ve aşısız insanlara gelecek kısıtlamalarda, mekanlarından veya trenlerden uzaklaştıran yasaya atıfta bulunuyordu.
 
Mevzuat, [COVID-19 için] bir PCR testi sunmanın artık restoranlara, barlara, müzelere, tiyatrolara, spor salonlarına girmek için yeterli olmayacağını ve aşı onayının gerekli olduğunu şart koşuyor.
 
Fransız partisi National Rally'nin başkanı Marine Le Pen, o zamandan beri Macron'un sözlerine "bir başkan bunu söylememeli" tweetiyle tepki verdi. Ona göre, "Emmanuel Macron makamına layık değil".
 
Fransa cumhurbaşkanının temmuz ayı sonlarında yaptığı açıklamaların ardından, bireyleri aşıdan kaçınmaları konusunda uyararak şunları ekledi, "Bana aşı olmak istemediğinizi söylerseniz özgürlüğünüzün değeri nedir? Yarın babanıza, annenize veya bana bulaştıracaksanız, ben senin özgürlüğünün kurbanıyım. Bu özgürlük değil, sorumsuzluk, bencillik denir".
 
>