Fitre nedir, kimlere verilir? 2021 fitre miktarı ne kadar?

Fitre+nedir,+kimlere+verilir?+2021+fitre+miktar%C4%B1+ne+kadar?
ABONE OL

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte fitre miktarı en çok araştırılan konular arasına girdi. Ramazan ayında vacip olan her hür Müslüman'ın vermesi gereken bir sadakadır.

Ramazan ayında gündeme gelen fitre miktarının nasıl hesaplandığı ve kimlere verildiği en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. 
Fitre, Ramazan bayramının birinci günü verilebilmekle birlikte, bayramdan öncede verilmektedir.
 
Halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası (sadaka-i fıtır); insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır.
 
Fitre kimlere verilir?
 
Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul müslümanlara verilir. Fıtır sadakası ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır. Zekât için de aynı kural geçerlidir. Bu sebeple bir kimse zekâtını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi usûl ve fürûuna veremez. (Usûl, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri; fürûu ise; çocukları, torunları ve onların çocuklarıdır.) Ayrıca eşler de birbirlerine zekât, fitre ve fidye veremez.
 
Hanefilere göre aşağıda sayılanlara fitre verilmez:
 
a) Ana, baba, büyük ana ve büyük babalara,
 
b) Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara,
 
c) Eşine,
 
d) Zengine yani aslî ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişiye,
 
e) Babası zengin olan ergen olmamış çocuğa (Merğinânî, el-Hidâye, II, 223-228).
 
Şâfiîlere ve Ebu Yusuf'a göre fitre, Müslüman olmayana da verilemez (Mâverdî, el-Hâvî, III, 387; X, 519; Merğinânî, el-Hidâye, II, 223).
 
2021 fitre miktarı ne kadar?
 
Din İşleri Yüksek Kurulu, 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarının 28 TL olarak belirlendiğini açıkladı.
 
>