Facebook, Instagram ve WhatsApp ayrılabilir!

Facebook, Instagram ve WhatsApp'ı bölebilecek davaya yeşil ışık yaktı.

Facebook,+Instagram+ve+WhatsApp+ayr%C4%B1labilir%21;
ABONE OL
ABD'li bir yargıç bu hafta Federal Ticaret Komisyonu'nun (FTC) Facebook'un ana şirketi Meta'ya açtığı “tekelcilik” davası başlayacak. Davanın sonucu potansiyel olarak teknoloji devini bölebilir.
 
Geçen yıl davayı reddettikten sonra yargıç, Amerikan tüketiciyi koruma ajansı FTC'ye Mark Zuckerberg'in Meta'sını Instagram ve WhatsApp'ı satmaya zorlamak için davasına devam etmesi için yeşil ışık yaktı.
 
FTC, Meta'nın kişisel sosyal ağ hizmetlerinde yasa dışı bir tekele sahip olduğunu ve fotoğraf paylaşım uygulaması, Instagram ve kişisel mesajlaşma uygulaması WhatsApp gibi rakipleri satın alarak bunu sürdürdüğünü iddia etti.
 
Yargıç James Boasberg, bu haftaki bir görüşte, FTC'nin ilk şikayetinin "başlangıç bloklarından tökezlediğini", ancak gözden geçirilmiş bir versiyonun "öncesinden çok daha sağlam ve ayrıntılı" gerçekleri içerdiğini söyledi.
 
Gözden geçirilmiş versiyon, Yargıç Boasberg'in fikrini değiştirdi ve Meta'nın davayı reddetme hareketi reddedildi.
 
Önceki davadan farklı olarak, FTC, Facebook'un baskın bir pazar payını koruduğuna dair belirli iddialarla onu güçlendirdi. Hâkimin notunda, "Facebook'un pazar payı, mahkemelerin normalde tekel gücü oluşturmak için yeterli bulduğu seviyeleri rahatlıkla aşıyor" dedi.
 
>