EYT nedir? EYT ne zaman çıkacak?

Emeklilikte yaşa takılanlar, konuyla ilgili yapılacak çalışmaları yakından takip ediyor. 5 milyona yakın EYT’linin gözü kulağı hükümetten yapılacak açıklamada. EYT nedir, kimler EYT’lidir, EYT çıkacak mı, ne zaman çıkacak gibi soruların yanıtı haberimizde...

EYT+nedir?+EYT+ne+zaman+%C3%A7%C4%B1kacak?
ABONE OL
1 / 5

Emeklilikte yaşa takılan yaklaşık 4 milyon 800 bin kişi olduğu biliniyor. Kazanılmış emeklilik haklarını kullanmak isteyen vatandaş, konuyla ilgili çalışma yapılmasını bekliyor.

2 / 5

KİMLER EYT’Lİ

Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olanlar EYT'li (emeklilikte yaşa takılan) sayılıyor. 9 Eylül 1999 öncesinde yaş şartı aranmaksızın prim günü ve sigortalılık süresi şartları sağlanarak da emekli olunabilirken, 8 Eylül 1999'da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi.

3 / 5

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu canlı yayında, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında açıklamalarda bulundu.

4 / 5

Sarıeroğlu "Biz sosyal politikalara seçim öncesi diye bakmıyoruz. Gelecek hafta 17-18’inde çok kapsamlı, engelli STK’larından kadınlara her alanda yardım yapan kesimlerle çalıştaylar gerçekleştireceğiz. Roman vatandaşlarımızla daha önce çalıştay yaptık. İlgili tüm kesimleri buraya davet ediyoruz. Sadece seçim odaklı değil, sahada beklentiler odaklı yolumuza devam ediyoruz. Bakan Bey masada dedi. Muhakkak bir yol haritası vardır diye düşünüyorum” dedi.

5 / 5

“EYT ÖNÜMÜZDE”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise, “Bundan sonraki ilk açacağımız dosya üzerinde daha önce çalıştık ama detaylandıracağımız dosya sözleşmeli personel meselesidir. Kamuda sözleşmeli personel istihdam ediliyor. Bu konularda kamu ihtiyaç duydukça sözleşmeli personel alınıyor. Biz isteğe bağlı olarak kadro hakkı vereceğiz. Tüm sosyal meseleleri görev alanı sayıyoruz. EYT'de önümüzde” ifadelerini kullandı.