Eskiden yaşam olduğuna inanılan devasa bir gezegen bulundu!

Jüpiter'in iki katı büyüklüğünde ve rugby topuna benzeyen bir gezegen keşfedildi...

Eskiden+ya%C5%9Fam+oldu%C4%9Funa+inan%C4%B1lan+devasa+bir+gezegen+bulundu%21;
ABONE OL
Boffins, Jüpiter'in iki katı büyüklüğünde ve rugby topuna benzeyen bir gezegen.
 
Güneş Sistemimizin dışında, Jüpiter'in iki katı büyüklüğünde bir gezegen, rugby topu şekli ve yıldızına zıt yönde hareket etmesi nedeniyle bilim insanlarını oldukça şaşırttı.
 
Exoplanet WAP-103b, Herkül takımyıldızında ilk görüldüğünden beri birçok nedenden dolayı uzaylı yaşamı hakkında bizi şüphelendiriyor.
 
Avrupa Uzay Ajansı yaptığı açıklamada, "ESA'nın ötegezegen görevi Cheops, bir gün içinde ev sahibi yıldızının yörüngesinde dönen bir öte gezegenin küreden çok bir rugby topuna benzeyen deforme olmuş bir şekle sahip olduğunu ortaya çıkardı.”
 
"Bu, bir öte gezegenin deformasyonunun ilk kez tespit edilmesidir ve bu, yıldızlara sarılan bu gezegenlerin iç yapısına yeni bakış açıları sunar." ESA bilim adamları hala dış gezegende neler olup bittiğine kafa yormaya çalışıyorlar.
 
Bir öte gezegen, Güneş Sistemimizin dışındaki bir gezegeni tanımlamak için kullanılan terimdir.
 
The Sun'ın bildirdiğine göre araştırmacılar, NASA'nın Hubble ve Spitzer teleskoplarından ve ESA'nın Cheops uzay teleskopundan gelen verileri garip gezegenin bir resmini elde etmek için kullandılar.
 
Az önce tüm bulgularını içeren bir makale yayınladılar. Gezegenin şaşırtıcı bir şekilde Jüpiter'in iki katı büyüklüğünde olduğunu ve muhtemelen bir gaz deviyle benzer bir yapıya sahip olduğunu keşfettiler.
 
"Bu ötegezegenin çekirdeğinin boyutunu bilmek, nasıl oluştuğunu daha iyi anlamak için de önemli olacak." Bilim adamları, gezegenin neden yıldızından uzaklaşıyor gibi göründüğü konusunda da şaşkınlar. Çoğu gezegen genellikle yıldızları tarafından tüketilir, ancak WASP-103b ile bunun tam tersi oluyor gibi görünüyor.
 
Bilim insanları, biraz daha anlayış kazanmak için tuhaf uzay nesnesine ilişkin gözlemlerine devam etmeyi planlıyor.
 
>