Elon Musk olmanız için 288 bin yıl gerekli!

Herkes zengin olmak ister. Pahalı evler, lüks arabalar. Peki dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk kadar zengin olmak için ne kadar para kazanmamız gerekiyor?

Elon+Musk+olman%C4%B1z+i%C3%A7in+288+bin+y%C4%B1l+gerekli%21;
ABONE OL
Eğer yılda 1 milyon dolar kazanıyorsanız, Elon Musk kadar zengin olmanız için 288 bin yıl çalışmanız gerekiyor. Bu sırada tabii ki 288 bin yılda yemek yememeniz, harcama yapmamanız ve hayatta kalmanız gerekiyor. Yani 1 milyon doların her sene size kalması gerekiyor. 
 
Peki bu imkânsız gözüken servete Elon Musk nasıl ulaştı?
 
Genç yaşta çok para kazanarak Tesla ve SpaceX'i kurdu. Babası Errol Musk, zengin bir Güney Afrikalı maden sahibi, annesi Maye ise Kanadalı bir süper modeldi.
 
Baba Musk bir zümrüt madeni sattıktan sonra aile son derece zenginleşti. Errol Musk bir keresinde Business Insider'a şöyle demişti "Bazen o kadar çok paramız vardı ki kasamız kapanmıyordu. Bir kişinin parayı yerinde tutması, diğerinin ise kapıyı kapatması gerekiyordu.” 
 
Elon Musk'ın bir genç olarak, New York'ta cebinde zümrütlerle dolaşıyordu, dünyanın en zengin insanı olmak isteyen herkes için harika bir başlangıçtı.
Bununla birlikte, Musk'ın zenginliklerini gerçekten çoğaltmaya başladığı zaman gençlik yıllarındaydı.
 
Musk'ın tuhaf işleri, 120 saatlik çalışma haftaları ve 1 dolarlık günlük yemek bütçesi vardı. Zengin bir aileden gelmesine rağmen, Musk 17 yaşında evden ayrıldı. Kanada'ya taşındı ve burada bir kazan dairesini saatte 18 dolara temizlemek de dahil olmak üzere birkaç iş yaptı. Üniversiteye gittikten sonra bile Musk, bütçeleme konusunda cimri bir yaklaşım benimsedi.
 
Üniversitedeyken, çoğunlukla sosisli sandviç, yeşil biber, portakal ve makarna ile geçirmek için günde 1 dolar bütçe ayırdığını iddia ediyor. O zamandan beri pişmanlığını dile getirdi ve "Kimseye günde 1 dolarla yaşamasını tavsiye etmem. Bu çok eğlenceli olmaz" dedi.
 
Musk sonunda el emeğini bıraktı ve yazılım işine girdi.Her zaman teknolojiye düşkündü. Aslında yaptığı ilk anlaşma, 12 yaşında bir video oyununu kodlayıp bir dergiye 500 dolara satmasıydı.
 
Daha sonra, yaşlandıkça Elon, kardeşi Kimbal ile birlikte 'Zip2' adlı bir şehir rehberi yazılımı geliştirmek için bir araya geldi ve daha sonra programı 300 milyon dolara HP’ye sattılar.
 
Bu parayla, insanların çevrimiçi para transfer etmesini mümkün kılmaya odaklanan ilk çevrimiçi bankalardan biri olan X.com'u kurdu. Bugün hafife aldığımız bir şey ama o zamanlar devrim niteliğindeydi. X.com, dijital cüzdan yapan başka bir girişimle birleşti, Confinity ve PayPal doğdu.
 
PayPal, Musk'ın bu kadar zengin olmasının büyük bir parçası. eBay, 2002 yılında 1,5 milyar dolara satın aldı ve platformdaki neredeyse tüm işlemler için varsayılan ödeme yöntemi haline geldi.
 
Şirketin kendisi, çevrimiçi alışveriş ödemelerinde her yıl milyarlarca dolar kazanıyordu. Bu iki satışın ardından Musk'ın bankada yaklaşık 200 milyon doları vardı. 30 yaşına yeni girmişti.
 
>