Eda Özülkü kimdir, kaç yaşında, nereli, şarkıları?

Eda+%C3%96z%C3%BClk%C3%BC+kimdir,+ka%C3%A7+ya%C5%9F%C4%B1nda,+nereli,+%C5%9Fark%C4%B1lar%C4%B1?
ABONE OL

Star Tv'nin büyük bir ilgiyle izlenen programı İBO Show 13 Şubat Cumartesi akşamı yeni bölümüyle ekrana geldi. İBo Show'da bu hafta da birbirinden önemli isimler konuk olarak yer aldı.

İBO Show programına 13 Şubat Cumartesi akşamı birbirinden önemli isimler konuk oldu. Konuk olan isimler arasında Eda Özülkü de yer aldı. Peki Eda Özülkü kimdir?
 
Eda Özülkü Kimdir?
 
2 Ağustos 1964 yılında dünyaya gelen Eda Özülkü, aslen Mersinlidir. Asker baba ve öğretmen annenin 2. çocuğudur. İlk ve orta okul yıllarını İzmit'te geçirdi. Liseyi İstanbul'da tamamladı ve Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü'nden mezun oldu. Aynı üniversitede şan eğitimi üzerine yüksek lisans yaptı.
 
Daha sonra Işık Lisesi'nde ve mezun olduğu üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı. Öğretmenliğinin yanında müzik çalışmalarına eşi Metin Özülkü ile birlikte devam etti. Eşinin bestelediği pek çok şarkının sözlerini yazdı. Bunların arasından öne çıkan; Sözler yetmez, Seninle Olmak Var Ya, Eğlen Güzelim, Oyalama Beni, Kuşlar, Alladı Pulladı, Doğum Günü, Parolayı Söyle, Yürü Ya Kulum, Yaralım şarkılarıydı. Eşiyle birlikte yaptığı şarkıların demolarında solist olarak yer alan Eda Özülkü, müzik yapımcılarından gelen albüm tekliflerini uzun bir süre kabul etmedi. Ancak eşinin de ısrarlarıyla, aldığı klasik batı müziği eğitimini pop müzikte kullanmaya karar verdi.
 
1993 yılında albüm çalışmalarına başlamasıyla birlikte öğretim görevinden ayrıldı. Bu çalışma sonucu Parolayı Söyle adlı ilk albümü ortaya çıktı. Bu çok beğenilen albümün ardından sırasıyla Dalgacı (1994), Uçurdum Da Uçurdum (1995), Al Beni (1997) ve İnce Sızım (2003) adlı dört solo albüm ve eşiyle birlikte Böyle Aşk Olmaz (1999) adlı bir albüm daha yayınladı. 2004 yılında Masalcılar grubuyla beraber çocuklara masallar anlatan Masalcılar - 1 adlı projede yer aldı. Son olarak Bilfen Çamlıca ilköğretim okullarında müzik öğretmenliği yapmıştır.
 
Albümler
 
Parolayı Söyle - 1993
Dalgacı - 1994
Uçurdum Da Uçurdum - 1995
Al Beni - 1997
Böyle Aşk Olmaz - 1999 (Metin Özülkü ile birlikte)
İnce Sızım - 2003
Issız Ada - 2010 (Metin Özülkü ile birlikte)
>