Dünyanın en güzel 10 kelebeği!

Dünyanın en güzel 10 kelebeğini haberimizde sizler için derledik.

D%C3%BCnyan%C4%B1n+en+g%C3%BCzel+10+kelebe%C4%9Fi%21;
ABONE OL
1 / 10

Tavuskuşu Kelebeği

Parlak Tavuskuşu kelebeği, küçüktür ve bir günlük ömrü vardır. Kanat açıklığı nadiren 6 cm'ye ulaşır. Parlak bir arka planda, kırmızıdan kahverengiye, göze benzeyen 4 parlak nokta vardır. Alt kanatlarda gözler siyah-mavi, üst kanatlarda siyah bir arka plan üzerinde yanardöner. Kanatların arka tarafı, damarlı gri-kahverengi, kuru bir yaprağı taklit eder. Yetişkin bir böceğin rengi, pupanın geliştiği sıcaklığa bağlı olarak değişebilir. Bu kelebeğin gövdesi kahverengi tüylerle kaplıdır.

2 / 10

GRETA OTO

Sıra dışı Greta Oto, dünyanın en güzel kelebekleri sıralamasında dokuzuncu sırada. Tavus Kuşunun Gözü gibi, 6 santimetreden fazladır. Sıralama komşularının benzerliğinin sona erdiği yer burasıdır. Greta Oto'nun kozu gür güzellik değil, kırılganlık ve zarafettir. İnce bir vücudu ve renkli pulları olmayan şeffaf kanatları var, bunun için ikinci adını aldı, Cam Kelebek. Kanatlarda siyah çizgiler ve kahverengimsi kırmızı bir kenarlık var, üst kanatlarda küçük beyaz bir şerit var. Başarılı bir ışık ışınları düşüşü ile kanatların şeffaf kısımları sabun köpüğü gibi parlar.

3 / 10

MORFO PELEİD

Dünyanın en güzel kelebekleri listesinde bir sonraki satır Morpho Peleida. Yunancadan çevrilen adı “güzellik” anlamına gelir. Bu günlük kelebeğin kanat açıklığı 10-12 cm'dir. Kanatların parlak mavi-mavi rengi, beyaz benekli siyah bir kenarlıkla çerçevelenmiştir. Morpho Peleid'in kanatlarının alt tarafı, göze benzeyen şeritler ve daireler şeklinde ince bir ışık deseni ile gri-kahverengidir.

4 / 10

AMİRAL

Amiral kelebeği, omuz ve şeritlerin üzerine takılan amiral kurdelelere benzerliğinden dolayı bu ismi almıştır. 5-6.5 cm açıklığa sahip kadifemsi kanatların siyah veya kahverengi bir arka planında, parlak kırmızı-turuncu çizgiler uzanır. Siyah benekli geniş, ateşli bir bordür arka kanatları çevreler. Ön çamurluklar turuncu çizgilerle ikiye bölünmüştür. Ayrıca ön kanatların uçlarında büyük beyaz noktalar vardır ve yakından bakarsanız kanatların kenarlarında parıldayan mavi noktalar görebilirsiniz. Amiral'in vücudu ve ön bacakları kalın kıllarla kaplıdır.

5 / 10

MADAGASKAR Kuyruklu Yıldızı

Dünyanın en güzel kelebekleri sıralamasının altıncı satırında, Madagaskar kuyruklu yıldızı yerleşti, aynı zamanda Madagaskar'ın Saturnia'sı, aynı zamanda Ay Güvesi. Adından da anlaşılacağı gibi, bu kelebek sadece Madagaskar adasının yağmur ormanlarında bulunur ve gecedir. Bu Lepidoptera türü, gezegendeki en büyük kelebeklerden biri olan tavus kuşu gözü ailesine aittir.

6 / 10

BHUTAN'IN GÜCÜ

Beşinci sırada muhteşem gündüz kelebeği Glory of Bhutan yer alıyor. Diğer gündüz Lepidopteralarından farklı olarak bulutlu ve yağmurlu günleri tercih eder. Bhutan Glory'nin kanat açıklığı 10-12 cm'dir. Kanatların arka planı koyu kahverengi, üzerinde açık sarı dalgalı çizgiler görülüyor. Ön kanatlar yuvarlaktır ve arka kanatlar, yırtıcıları bu böceğin zehirli olduğu konusunda uyaran birkaç kuyruk ve parlak çok renkli bir nokta ile donatılmıştır.

7 / 10

MAAK'IN YELKENLİ

Yelkenli Maak veya Blue Swallowtail, Rusya'daki en büyük günlük kelebek. Bu tür Sakhalin'de ve Amur bölgesinde, ayrıca Japonya, Kore ve Çin'de bulunur. Swallowtail Blue, kelebek yetiştiricileri arasında çok popülerdir ve evde üç haftaya kadar yaşayabilir.

8 / 10

KRALİÇE ALEXANDRA'NIN KUŞ KUŞU

Gezegenin gündüz kelebeklerinin en büyüğü olan Queen Alexandra's Birdwing ile ilk üçü açar. Rekor dişi numunenin uzunluğu 273 mm'dir, ancak dişilerin rengi oldukça mütevazıdır: kahverengi bir arka plan üzerinde krem veya açık sarı bir desen. Koleksiyoncular, dar kanatlı ve yanardöner siyah desenli ve çeşitli mavi ve yeşil tonları olan erkekleri tercih eder. Erkekler de oldukça büyüktür, yaklaşık 20 cm açıklıktadır.

9 / 10

MADAGASKAR'IN URANYASI

Afrika adasından bir başka güzellik de Urania Madagaskar. Dağlık bölgelerde, yaklaşık 7 cm, orta büyüklükte, yaklaşık 10 cm, günlük bir kelebektir. Kanatların siyah arka planında, mikroskop altındaki şeritlere benzer küçük ölçek kümeleri vardır. Pullar sarı, yeşil, mavi ve kırmızımsı tonlarda yanardöner şeritler oluşturur. Kıvırcık arka kanatların kenarı boyunca hafif bir saçak uzanır. Urania'nın göğsü turuncu kıllarla kaplıdır.

10 / 10

ATLAS

Atlas, dünyanın en güzel kelebeği olarak kabul edilir. Kraliyet renkleri ve gece yaşam tarzı için ikinci bir isim aldı, Karanlığın Prensi. Atlas, Güneydoğu Asya'nın sıcak nemli ormanlarında yaşıyor. Hindistan'da bu tür, ipekböceğinin liflerinden farklı olan ipek üretmek için yetiştirilir. Tayvan'da, Karanlıklar Prensi'nin boş kozaları cüzdan olarak giyilir.

>