Dünyanın en büyük ayıları!

Dünyanın en büyük ayılarını haberimizde sizler için derledik.

D%C3%BCnyan%C4%B1n+en+b%C3%BCy%C3%BCk+ay%C4%B1lar%C4%B1%21;
ABONE OL
1 / 10

Spoon (ağırlık 54 – 140 kg)

Kafası, burnu ve gözlerinin yapısı ve şekliyle bir tembel hayvana benziyor. Ayının dudakları çıplak, bir hortuma kadar uzanıyor. Adının nedeni bu tembel ayı, dünyanın en büyük onuncu ayısı. Uzunluğu 1 m 80 cm, en küçük bireylerin ağırlığı 54 kg, en büyüğü 140 kg'dır. Orak şeklinde pençeleri vardır, bu sayede ağaçlara kolayca tırmanır, termit höyüklerini ve karınca tepelerini mahveder. Tembel ayılar, Hindistan Yarımadası'nın (Hindistan, Nepal, Pakistan) ormanlarında yaşar. Kırk yıla kadar yaşayabilir. Ama şimdi tehlikede ve Uluslararası Kırmızı Kitapta kayıtlı.

2 / 10

Himalaya ayısı (ağırlık 120 – 140 kg)

Himalaya ayısına beyaz göğüslü veya ay ayısı da denir. Renginden dolayı bu ismi almıştır. Kendisi siyah ve göğsünde hilal şeklinde beyaz bir nokta var. Bu memeli, dünyanın en büyük ayıları sıralamasında 9. sırada yer almaktadır. Yaklaşık 140 kg ağırlığında, yüksekliği 1 m 70 cm'dir. Yiyecekleri çoğunlukla otsu bitkiler, çalı sürgünleri, meyveler, meşe palamudu, fındıktır. Bu yiyecek, diyetinin ezici bir bölümünü oluşturuyor (yaklaşık %90). Ama yoluna bir kurbağa, bir karınca yuvası, ölü bir hayvan çıksa, yanından geçmeyecektir. Yeterince agresif, bir insandan korkmuyor.

3 / 10

Spectacled Ayısı (ağırlık 70 – 140 kg)

Dünyanın en büyük ayıları ailesi arasında benzersiz bir örnek, gözlüklü ayıdır. Yaşam alanı Güney Amerika'dır. Canavar And Dağları'nın ormanlık yaylalarını tercih ediyor. Güney Amerika'daki tek ayı türdür. Ağırlık 70 kg ile 140 kg arasında değişir, uzunluğu 1 m 80 cm'ye ulaşabilir. Diğer ayılara göre kısa bir kol uzunluğuna sahiptir. Gözler, gözlüğe benzeyen beyaz ve sarı dairelerle çevrelenmiştir.

4 / 10

Büyük panda (160 kg'a kadar ağırlık)

Dünyadaki en büyük ve en nazik ayılardan biri dev pandadır. Hayvan siyah beyaz lekelerle boyanmıştır. Dev pandanın uzunluğu 1 m 80 cm'ye ulaşabilir ve en büyük örneğin ağırlığı 160 kg'dır. En sevdiği yemek bambu yaprakları ve saplarıdır. Gün boyunca, hayvan onları yaklaşık 30 kg yiyebilir. Bambu eksikliği ile küçük hayvanlar, kuş yumurtaları, böcekler kullanılır.

5 / 10

Kermod (300 kg'a kadar ağırlık)

Kermode ayısı, bu hayvanı ilk tanımlayan bilim adamı Francis Kermode'un adını almıştır. Kermode ayısı beyaz veya krem renklidir. Ama o kuzey kutup ayısının akrabası değil, aksine siyah Amerikalı baribal'in bir alt türü. Vücut ölçüsü 1 m 80 cm, ağırlığı yaklaşık 300 kg'dır. Kermond, Kanada'nın ulaşılması zor ormanlarında yaşıyor. Kızılderililer onu “hayalet ayı” olarak görüyor, temkinli ve çekingen, insanlara saldırmıyor.

6 / 10

Baribal (ağırlık 330 – 360 kg)

Kermond'un bir akrabası olan baribal, dünyanın en büyük ayıları sıralamasının ortasındadır. Siyah ışıltılı kürklü bu iki metrelik hayvan, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika'nın ormanlık alanlarında yaşar. Balık, larva, böcekler, meşe palamudu, meyveler bu ayı için yiyecek görevi görür. Bazen hayvanlara saldırır. En büyük erkeğin ağırlığı 363 kg'dır. Ömrü, özgürlükte on yıl ile esaret altında otuz yıl arasında değişmektedir. Şimdi yaklaşık 600 bin baribal var.

7 / 10

Boz ayı (450 kg'a kadar ağırlık)

Boz ayı, vahşi ve acımasız bir avcıdır. Ağırlığı 450 kg, yüksekliği yaklaşık 2 m 50 cm'dir. Alaska, Kanada, ABD’de yaşar. Ana yemek olarak sevdikleri: somon, kemirgenler, meyveler, bal. İsterse bir geyik öldürebilir.

8 / 10

Sibirya boz ayısı (ağırlık 750 – 800 kg)

Büyük kahverengi akrabalar arasında, Sibirya boz ayısı ikinci en büyüğüdür. En büyük bireylerin vücut ağırlığı 800 kg, boy, 2 m 50 cm'ye ulaşır. Hayvan koyu kahverengi kürkle kaplıdır. Doğu Sibirya, Kazakistan, Moğolistan, Çin'in yoğun ormanlarında yaşıyor. Bu memelinin beslenmesi %50 bitkisel, %50 hayvansal gıdadır. O hevesli bir balıkçıdır ve balık tutmak için sığ suları seçer. Sibirya ayısı yalnızlığı tercih eder, dişilerin yavruları doğurduğu bir mağarada kış uykusuna yatar.

9 / 10

Kodiak (ağırlık 800 – 1000 kg)

Dünyanın en büyük boz ayısı olan Kodiak, sıralamada onurlu bir ikinci sırada yer alıyor. Hayvanın kütlesi bir tona ulaşır, vücut büyüklüğü 2 m 80 cm'dir. Vücudu büyük bir kafa ile devrilmiş, kaslı. Ceket rengi koyu kahverengiden siyaha kadar değişir.

10 / 10

Kutup ayısı (1 tona kadar ağırlık)

Dünyanın en büyük ayıları sıralamasının galibi kutup ayısıdır. Dev, üç metre uzunluğunda ve bir ton ağırlığında olabilir. Yırtıcı hayvanın yerleşim bölgesi Arktik Okyanusu'nun kıyı kesiminde yer almaktadır. Diğer ayılarla karşılaştırıldığında, boynu daha uzundur ve başı düzdür, ceketi kalın ve uzundur. Memeli, mükemmel yüzer ve dalış yapar ve karada çeviktir. Deniz faunasının temsilcileriyle beslenir: foklar, sakallı tavşanlar, morslar. Kuş yumurtaları ve yavruları da kullanılır. Ayı, hayvan ve balık cesetlerinin yanından geçmeyecek, ara sıra çöplükleri karıştıracak ve kutup kaşiflerinin yiyecek deposunu yağmalayacaktır.

>