Dünyamızın ciğerleri yok oluyor!

Amazon’da ormanların yok olma durumu son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yeni veriler, Brezilya'nın Amazon yağmur ormanlarındaki ormansızlaşmanın bir yılda beşte birden fazla artmasının ardından 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

D%C3%BCnyam%C4%B1z%C4%B1n+ci%C4%9Ferleri+yok+oluyor%21;
ABONE OL
Ülkenin Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nün rakamları, Ağustos 2020 ile Temmuz 2021 arasında tropikal habitatın yaklaşık 13 bin kilometrekare kaybolduğunu gösteriyor.
 
Orman kaybının boyutu, yaklaşık 1,9 milyon futbol sahasına eşdeğerdir.
 
Bulgular, Brezilya'nın Glasgow'da Kasım ayında düzenlenen Cop26 iklim konferansında ormansızlaşmayı tersine çevirmek için büyük bir küresel anlaşma imzalamasına rağmen geldi. Yerel endüstrileri dizginlemek için büyük bir çaba gerektirecek olan 2028 yılına kadar yasa dışı ormansızlaşmayı sona erdirme sözü verdi.
 
Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yağmur ormanlarının korunan kısımlarında daha fazla çiftçilik ve madencilik için çağrıda bulunmaya devam etti.
 
Cop26 yaklaşırken, yetkilileri sorunla mücadele ettiklerinin kanıtı olarak 2020-21'de hafif bir düşüşe işaret eden ön aylık rakamlarla övündü.
 
Ancak raporun 27 Ekim tarihine işaret eden Brezilyalı savunma grubu Climate Observatory, "Hükümet COP26'ya ormansızlaşma verilerini bilerek gitti ve sakladı." Resmi kaynaklara atıfta bulunan haber ajansı Reuters, Bolsonaro hükümetinin raporu zirveden önce aldığını söyledi. 
 
Çevre Bakanı Joaquim Pereira Leite perşembe günü düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi, "Rakamları sindirmek bizim için hala bir zorluk ve bu suçlarla ilgili olarak daha güçlü olmalıyız.”
 
>