Dünyamız uzaylıları mı yarattı?

Uzmanlar, Dünya'nın diğer birçok gezegende uzaylı yaşamının oluşmasına yardımcı olmuş olabileceğine inanıyor.

D%C3%BCnyam%C4%B1z+uzayl%C4%B1lar%C4%B1+m%C4%B1+yaratt%C4%B1?
ABONE OL
Astronotların yıldızlara gitmesinden çok önce, küçük bakterilerin yüksek hızlı dikey rüzgarlar tarafından yörüngeye 150 kilometre hızla sürüklendiği ve Dünya'daki yaşamın aynı şekilde başka gezegenlerde de başlamış olabileceği düşünüyor.
 
Mikroorganizmalar, aşırı hızlı uzay tozunda sıkışıp kalmış ve yaşam sağladıkları yabancı dünyalara çok uzak mesafelere gönderilmiş olabilir.
 
Dünya'daki yaşamın başka bir yerden organik maddenin gelmesiyle aynı yöntemle başlamış olabileceğine inanıyor.
 
Edinburgh Üniversitesi Fizik ve Astronomi Okulu'ndan Profesör Arjun Berera (corr) tarafından yapılan bir araştırma, biyosferin Dünya'nın yaşamın var olduğu bilinen kısımlarının daha önce 77 km yüksekliğe kadar uzandığı düşünüldüğünü belirtiyor. Bu, mantar sporlarının bulunduğu en yüksek noktaydı.
 
Ancak 400 km yörüngede dönen Uluslararası Uzay İstasyonu'nun dışından gelen toz örneklerinin, Gulf Stream'in buzlu Kuzey Kutbu ile buluştuğu Barents Denizi çevresinde keşfedilenlere benzer birkaç bakteri türünden DNA içerdiği bulundu. Çalışmalar, bu biyolojik materyalin, uzaya taşınması veya astronotlar tarafından ziyaret edilmesinden ziyade yörüngedeyken ISS'ye yerleştiğini gösteriyor.
 
Profesör Berera'nın makalesi, dikey rüzgarların, özellikle Dünya'nın kutuplarına yakın jeomanyetik fırtınalarda saniyede 150 metreye varan hızlarda esebileceğini söylüyor.
 
Ekibi, küçük bakteri boyutundaki parçacıkların bu rüzgarlar tarafından en az 120 km'ye kadar havaya uçabileceğini ve daha yüksek irtifalara ulaşabileceğini hesapladı. Yaklaşık 150 km'de, Dünya'nın atmosferine giren uzay tozu, biyolojik parçacıkların gezegensel kaçışını kolaylaştırmak için yeterli momentuma sahiptir.
 
Çalışma, yakın gezegenlerden ve gezegenlere yaşam transferi olasılığını artırdığını söylüyor. Bu tür olaylar nadir olurdu, ancak bin yıldan fazla bir süredir astrobiyolojik öneme sahip olabilir. Profesör şunları söyledi:
 
"Belki de yaşam tohumunu atabilmek için belki birkaç biyolojik parçacık kaçar. Biyolojik bir parçacık Dünya'dan kaçarsa ve yaşam için elverişli bir şeye inerse, biyoloji oldukça kolay gelişme eğilimindedir.
 
"Her 50 yılda bir olduğu gibi, bir kaçış olayının olma olasılığı oldukça düşük olsa bile, uzun jeolojik zaman çizelgelerini düşünürseniz, bu mekanizmadan meydana gelebilecek birçok potansiyel yaşam transferi olayı var."
 
Çalışması, yerçekiminin daha zayıf olduğu ve atmosferin daha ince olduğu Mars'ta sürecin daha da kolay olacağını söylüyor.
 
>