Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Şehit sayısı 3’e çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak'ta terör hedeflerine yönelik başlatılan Pençe-Kilit Operasyonu'yla ilgili son durumu paylaştı. Erdoğan; “Şu anda terör örgütünün can çekişmesi anlamına gelen bir hareket. Terör örgütünün son çırpınışları... Etkisiz hale getirilenlerin sayısı 45'i buldu. Maalesef şehitlerimizin sayısı 3 oldu” dedi.

Cumhurba%C5%9Fkan%C4%B1+Erdo%C4%9Fan+a%C3%A7%C4%B1klad%C4%B1%21;+%C5%9Eehit+say%C4%B1s%C4%B1+3%E2%80%99e+%C3%A7%C4%B1kt%C4%B1
ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hz. Ali Camii’nde cuma namazını kıldıktan sonra, çıkışta gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Pençe - Kilit operasyonu hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kuzey Irak'taki Pençe harekatı şu anda terör örgütünün can çekişmesi anlamına gelen bir harekat. Terör örgütü de şu anda artık son çırpınışlar olarak özellikle Kandil'den de gelen talimatla, ‘yakın, yıkın’ gibi bu tür talimatı yerine getirmenin gayreti, hesabı içerisindeler. Şu an itibariyle biliyorsunuz Pençe Harekatı'nda etkisiz hale getirilenlerin, öldürülenlerin sayısı 45’i buldu. Ve maalesef bir şehidimiz daha var. Bir uzman çavuşumuz. Şehitlerimizin sayısı böylece 3 oldu. Fakat bütün mağaralar, bütün inlere girmeye devam ediliyor. Orada da şu anda havaların müsait olması hasebiyle bütün ekiplerimiz, komandolarımız ellerinden gelen gayretleri yapıyorlar. Bunun yanında bütün teknolojik imkanlarla füzelerimiz, kasırgalarımız bunlarla beraber de saldırılar devam ediyor. Sonuna kadar, bu temizlik harekatı bitene kadar bu iş devam edecek. Durmadan, usanmadan terörle mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

TEKRAR BİR GÖRÜŞME PLANLADIK

Rusya - Ukrayna müzakereleri hakkında konuşan Erdoğan, “Sonuç olumlu, fakat tam istediğimiz gibi mi? değil. Ama daha iyi olacak. Ümitsiz değiliz. Bugün kendileriyle arkadaşlarımız irtibatı kuracak. Putin'le ve Zelenski ile bugün, yarın tekrar bir görüşme yapmayı planladık. Ve bu görüşmeyle birlikte de İnşallah İstanbul'umuzdaki süreci liderler seviyesinde devam ettirmeyi planlıyoruz. Ve temenni ederim ki bu davetimize icabet ederlerse üst düzeydeki buluşmayı da inşallah İstanbul’da gerçekleştiririz” ifadelerini kullandı.

TAVİZ VERMEDEN BU İŞİ BİTİRMENİN GAYRETİ İÇİNDEYİZ

Konuşmasının devamında Erdoğan, “Operasyonda şu anda Mehmetçiğimiz, komandolarımız çok büyük başarılar elde ettiler, ediyorlar. Ve bu inlerde, mağaralarda, birçok mühimmat ele geçirildi. Bu mühimmatla birlikte bunların temizliği devam ediyor. Kolay bir iş değil. İnlere giriyorsunuz, mağaralara giriyorsunuz. Burada çok hassas, dikkatli olmanız gerekiyor. Yani oralarda herhangi bir kayba girmeden, en az kayıpla İnşallah bu mağaraların temizliği gerçekleşmesi gerekiyor. Ve bu konuda da gerek komuta kademesi gerekse oradaki komandolarımız hassas bir şekilde bu temizlik operasyonunu, temizlik harekatını devam ettiriyorlar. Taviz vermeden en az hasarla inşallah bu işi bitirmenin gayreti içerisindeyiz. Ama biraz süre alacak, ama neticesi İnşallah milletimiz, vatanımız, devletimiz için hayırlı olacak” diye konuştu.

Kaynak: DHA-İHA