Çin'in gizli tesisi, 2 ülkenin arasını açtı!

ABD'li askeri kaynaklar, Çin'in BAE limanı'nda gizli askeri tesis inşa ettiğini iddia ettiği bildirildi. Biden yönetimi, ülkedeki Çin askeri varlığının ikili ilişkileri tehlikeye atabileceği konusunda BAE’yi uyardı. İddia edilen inşaatın, ABD'li yetkililerin yaptığı bir dizi görüşme ve ziyaretin ardından askıya alındığı bildirildi.

%C3%87in%E2%80%99in+gizli+tesisi,+2+%C3%BClkenin+aras%C4%B1n%C4%B1+a%C3%A7t%C4%B1%21;
ABONE OL
The Wall Street Journal'ın cuma günkü haberine göre, ABD istihbarat teşkilatı, bu baharda Çin'in BAE'nin başkenti Abu Dabi yakınlarındaki bir liman bölgesinde gizlice askeri bir tesis inşa ettiğini öğrendi.
 
 
Duruma aşina olan kaynaklara göre, yaklaşık bir yıl önce Halife limanının uydu görüntüleri, Çinli nakliye devi COSCO tarafından inşa edilen ve işletilen bir konteyner terminalinde garip bir inşaat çalışması ortaya çıkardı.
 
İlk bilgiler yetersiz olsa da ilkbaharda çekilen gizli uydu görüntülerinin ABD makamlarını Çin'in liman yakınlarında bir askeri üs inşa ettiğine inandırdığı bildiriliyor. Biden yönetiminin o kadar rahatsız olduğu bildirildi ki, BAE'lileri bölgenin askeri bir işleve hizmet ettiğine ve çalışmanın durdurulması gerektiğine ikna etmek için yoğun bir diplomatik kampanya başlattı.
 
Abu Dabi'nin Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, pazartesi günü Pekin'deki Büyük Halk Salonunda düzenlenen bir karşılama töreni sırasında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir şeref kıtasını gözden geçirdi.
 
Kaynakların, ABD askeri güçlerine ev sahipliği yapan Emirlik hükümetinin, Çin'in iddia edilen niyetlerinden habersiz göründüğünü iddia ettiği bildirildi. Rapora göre, çok katlı bir gökdelene sığacak büyük bir deliğin kazılması ve bu baharda kirişlerin dikilmesi, diğer ipuçlarının yanı sıra ABD istihbarat teşkilatları tarafından keşfedildi. Halkın gözleminden kaçınmak için, şantiyenin bir noktada kapatıldığı bildirildi. Ancak kaynakların, iddia edilen askeri yapının ne için kullanılmış olabileceği konusunda spekülasyon yapmayı reddettiği bildiriliyor.
>