Çin'de çekilen görüntüler nükleer füze mi? Yoksa rüzgar türbini mi?

Pentagon, Çin’i, yeni füze silolarının inşasını ima eden uydu görüntüleri de dahil olmak üzere, nükleer cephaneliğini tam gaz güçlendirmekle suçladı.

%C3%87in%E2%80%99de+%C3%A7ekilen+g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCler+n%C3%BCkleer+f%C3%BCze+mi?+Yoksa+r%C3%BCzgar+t%C3%BCrbini+mi?
ABONE OL
Çin Dışişleri Bakanlığı'nın silah kontrol departmanı direktörü Fu Cong, ABD'nin profesyonel bir şekilde hareket etmesi ve yalnızca uydu görüntülerini kullanarak Çin'in nükleer cephaneliğinin boyutunu yargılamaya çalışmaması gerektiğini söyledi.
 
Fu, salı günü düzenlediği bir brifingde, "ABD'li yetkililerin, Çin'in nükleer kapasitesini önemli ölçüde genişlettiği yönündeki iddiaları üzerine, öncelikle bunun doğru olmadığını söylememe izin verin" dedi.
 
“Silolara gelince, bu konudaki raporları da okudum ama birbiriyle çelişen raporlar; birisi roketler için silolar olduğunu söylüyor, bir başkası rüzgâr jeneratörü olduklarını söylüyor. Herhangi bir raporu onaylayacak durumda değilim. Ancak bu uydu görüntülerine dayanarak Çin'in nükleer kuvvetlerinin büyüklüğünü hesaplamaya çalışmanın ciddi bir mesele olmadığını söyleyebilirim" dedi.
 
 
Fu, Çin'in mevcut güvenlik sorunlarını çözmek için nükleer cephaneliğini modernize etmeye devam edeceğini vurguladı. Çin'in güvensizlikleri, ABD'nin yeni orta menzilli füze yeteneklerini test etmesi ve bölgedeki müttefiklerin bu silahların Çin yakınlarında olası konuşlandırılması konusunda lobi yapmasıyla körüklendi. Washington, 2019'da Rusya ile 1987 Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması'nı rafa kaldırdıktan hemen sonra füze testine başladı.
 
Nükleer silahların azaltılması görüşmeleri hakkında yorum yapan Fu, Çin'in Washington ve Moskova arasında gelecekteki nükleer müzakerelere katılması yönündeki ABD taleplerini reddetti ve Çin'in nükleer cephaneliğinin Amerika veya Rusya'nınkinden çok çok daha küçük olduğuna dikkat çekti. Bizim seviyemize düşmüşlerse katılmaktan mutluluk duyacağız” dedi.
 
ABD medyası, 2021'in ortalarında Çin'in kıtalararası balistik füzeleri için yeni siloların inşası hakkında haber yapmaya başladı ve satış noktaları Çin’in Gansu eyaletindeki Yumen şehri yakınlarında 119'a kadar silo, Sincan'da 110 silo ve üçüncü bir bölge inşa ettiğini iddia etti. Çin'in batı çöl bölgelerinde 100'den fazla yeni Dongfeng-41 füzesini içermesi gerekiyordu. ABD'li nükleer uzmanlar ve anonim hükümet yetkilileri, üç bölgenin toplamda 350-400 uzun menzilli nükleer füze barındırabileceğini tahmin ediyor.
 
>