Çin yine AUKUS konusunda sert konuştu!

Pekin, AUKUS Paktının nükleer silahların yayılmasının önlenmesine zarar verdiğini söyledi.

%C3%87in+yine+AUKUS+konusunda+sert+konu%C5%9Ftu%21;
ABONE OL
Çin Dışişleri Bakanlığı Silah Kontrol Dairesi Genel Müdürü Fu Cong salı günü yaptığı açıklamada, ABD, İngiltere ve Avustralya arasındaki AUKUS üçlü savunma anlaşmasının nükleer silahların yayılmasını önleme niyetlerinin zora girdiğini söyledi.
 
"AUKUS, nükleer denizaltıların geliştirilmesine ilişkin üçlü anlaşma, son derece ciddi bir meseledir. Sorunun püf noktası, bu planın uygulanması halinde, iki nükleer bombalı devlet olan ABD ve İngiltere'nin başkalarını da devreye sokacağı anlamına gelir,” dedi.
 
Cong, mevcut Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın güvenlik önlemleri sisteminin, Avustralya'nın malzemeleri nükleer silah yapmak için kullanmayacağını doğrulamak için herhangi bir garanti sağlamadığını vurguladı.
 
Cong, İngiltere ve ABD'yi çifte standartla suçlayarak, "Bunun nükleer silahların yayılmasının önlenmesi anlaşmasındaki bir boşluktan kötü niyetli bir şekilde yararlanılacağına inanıyoruz ve birçok ülke bunu yaparsa, nükleer silahların yayılmasını önleme akımının çöküşü anlamına gelir" dedi.
 
>