Çin yeni füzesini denedi, ABD ağzı açık izledi!

Çin'in Hipersonik Füze Testi, Pentagon yetkililerini çok şaşırttı! Temmuz ayında hipersonik bir Çin füzesinin denenmesi, ABD'de Washington'un hipersonik silahların yetenekleri alanında Pekin'in gerisinde kaldığı konusunda endişelere yol açtı.

%C3%87in+yeni+f%C3%BCzesini+denedi,+ABD+a%C4%9Fz%C4%B1+a%C3%A7%C4%B1k+izledi%21;
ABONE OL
The Financial Times'ın bildirdiğine göre, ABD askeri ve istihbarat yetkilileri, Çin'in temmuz ayında ses hızının beş katı hızda gerçekleştirdiği bildirilen hipersonik füze testi karşısında hazırlıksız yakalandılar.
 
Pentagon'un gelişmiş araştırma ajansı Darpa'dan uzmanlar, Çin'in hipersonik füze aracının Güney Çin Denizi üzerinde ayrı bir füze fırlatmasına izin veren bir teknolojide nasıl ustalaştığını anlamakta zorlanıyor.
 
Bildirilen Çin füze testi ve gösterdiği gelişmiş yetenekler karşısında şaşkına dönenler arasında ABD Ulusal Güvenlik Konseyi de var. Yetkili ayrıca, ABD'nin Pekin'den gelen "bir dizi tehdide karşı savunma ve caydırma" için gereken yetenekleri sürdürmeye devam edeceğini ileri sürdü. Diğer ABD askeri yetkilileri de Çin'in hipersonik silahlar alanında önde başlamasından endişe duyuyorlar. ABD Uzay Kuvvetleri Generali David Thompson, Washington'un "çok hızlı bir şekilde yetişmeye" başladığını iddia ederek, Çin füze programını "inanılmaz" olarak nitelendirdi, ancak bunun "stratejik uyarı sorununu büyük ölçüde karmaşıklaştırdığını" belirtti.
ABD'li yetkililerin tahminlerine göre Çin, bu alanda Rusya veya ABD'den daha ileri düzeyde. Ancak Çin büyükelçiliği, iddia edilen füze testiyle ilgili raporları "farkında olmadığını" söyleyerek reddetti. ABD'li yetkililer, Çin'in on yıllardır sürdürdüğü "asgari caydırıcılık" duruşundan uzaklaşabileceğine dair endişelerini dile getirmeye devam ediyor ve Washington geçtiğimiz günlerde nükleer savaş başlıklarını önümüzdeki on yıl içinde dört katına çıkararak 1000 silaha çıkarmayı planladığını duyurdu.
>