Çin ve Tayvan arasında gerilim! Yeni bir savaş mı kapıda?

Çin ve Tayvan arasındaki restleşmeler sonrası uzmanlar, Çin’in Tayvan’a saldırı planlıyor olabileceğini söyledi. 2 ülke arasındaki savaş, Rusya-Ukrayna savaşından çok daha korkunç sonuçlar doğurabilir.

%C3%87in+ve+Tayvan+aras%C4%B1nda+gerilim%21;+Yeni+bir+sava%C5%9F+m%C4%B1+kap%C4%B1da?
ABONE OL

Çin ve Tayvan arasındaki kriz, son günlerde yeniden alevlendi. Uzmanlardan konuya ilişkin tedirgin eden uyarılar geldi. Çin’in Tayvan’a Tayvan Boğazı üzerinden savaş gemileri ve bombardıman uçakları gönderilmesinden endişe ediliyor.

Eski Beyaz Saray danışmanı David Ochmanek, yıkımın ölçeğinin “dünyanın 1951'deki Kore ihtilafından bu yana gördüğü hiçbir şeye benzemeyeceğini” söyledi. Ochmanek, ABD ve müttefiklerinin, Tayvan'a topyekün savaş başlatması halinde Çin'i yenmek için "gerçekten haftalar değil, aylar değil" günlere ihtiyacı olacağını söyledi.

Ochmanek, “Pekin, hedeflenen ülkenin savunmasını büyük bir bombardımana tabi tutacak, bu da onların karadan havaya füzelerine, gözetleme radarlarına, hava limanlarına ve komuta ve kontrollerine saldırmak anlamına geliyor" dedi.

Çin'in hem gözetleme hem de saldırı için bir dizi gelişmiş silaha sahip olmasıyla birlikte, dron sürülerinin kilit rol oynadığına inanılıyor. Çin, casusluk için süpersonik dronlara, Amerikan savaş gemilerini devirmek için tasarlanmış daha büyük dronlara ve hatta askerleri avlamak için tasarlanmış dronlara sahip.

“PEKİN’DE SALDIRACAK GÜCÜMÜZ VAR”

Tayvan Yasama Meclisi Başkanı You Si Kun, Tayvan medyasına verdiği bir röportajda, Çin'in saldırması durumunda ülkesinin süpersonik seyir füzelerini kullanmaktan çekinmeyeceğini söyledi. You Si Kun, "Yung Fend füzeleri zaten Pekin'i vurabilir, yani Tayvan'ın Pekin'e saldırma yeteneği var" dedi.