Çin bütün interneti trolledi!

Çin’in yeni uydusunu fırlatma görüntüleri, internette “Çin yeni yapay güneşini fırlattı” dedikodularına yol açtı.

%C3%87in+b%C3%BCt%C3%BCn+interneti+trolledi%21;
ABONE OL
İzleyiciler, yapay güneşin fırlatılışını yanlış anladıkları için, viral videoya Twitter'da yanlış bir yorumlar yapıldı. Ancak orijinal videodaki başlıklar, bunun bir uydu fırlatma olduğunu doğruladı. Çin kısa süre önce, en uzun süreli nükleer füzyon için bir dönüm noktasına ulaştıklarında "yapay güneş projesi" konusundaki son gelişmelerini duyurdu. Bilim adamları, bir nükleer füzyon reaksiyonunu 17 dakikadan fazla sürdürerek temiz bir enerji rekoru kırdıklarını doğruladılar.
 
O zamandan beri, sosyal medyada Çin'in "suni güneşi başarıyla gökyüzüne gönderdiğini" iddia eden viral bir video paylaşıldı ve birçok izleyici bu videoya aldandı.
 
Video, 23 Aralık'ta Çin'in güneyindeki Hainan'daki Wenchang Uzay Aracı Fırlatma Alanında bir uydu fırlatılmasına tanık olan bir sakin tarafından çekildi.
 
Klipte, roket havalanıp gökyüzüne fırlatıldığında, sahilden uzaktaki bir adadan bir ateş topu çıkıyor.
 
Orijinal gönderi Çinceydi, "Hainan, Wenchang, 23 Aralık, 18:00. Uydu fırlatılışına tanık oldu ve burası dolup taşıyor."
 
Heyecanlı turistler ve yerel sakinler, bulutlu gökyüzünü aydınlatan ateş topunu izlerken muhteşem anın fotoğraflarını ve videolarını çekerken görülüyor.
 
Ama çeviride bir şeyler kaybolmuş olmalı. Twitter kullanıcıları videoyu yanlış yorumladı ve Çin'in "suni güneşi gökyüzüne fırlattığının" kanıtı olduğunu iddia etti, Amerikalı rapçi Chris Brown bile buna inanan isimler arasında yer aldı.
 
Xinhua News'e göre, Çin'in Deneysel Gelişmiş Süper İletken Tokamak'ı (EAST), potansiyel olarak Dünya üzerinde neredeyse sınırsız bir temiz enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere tasarlandı.
 
Çin Bilimler Akademisi Plazma Fiziği Enstitüsü'nde araştırmacı olan Gong Xianzu, yaptığı açıklamada, "Son operasyon, bir füzyon reaktörünün çalıştırılmasına yönelik sağlam bir bilimsel ve deneysel temel oluşturuyor."
 
>