Çin: ABD ateşle oynuyor

Amerikan Başkanı Biden ve Çin Başkanı Jinping görüşmesi hararetli başladı! Çin, ABD'yi Tayvan'da ateşle oynama konusunda uyardı. Bunlar, Biden'ın göreve gelmesinden bu yana her iki liderin de yaptığı en önemli tartışmalardı.

%C3%87in:+ABD+ate%C5%9Fle+oynuyor
ABONE OL
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ABD'li mevkidaşı Joe Biden ile sanal bir zirve yaptı ve Çin tarafı, Tayvan'ın bağımsızlığını teşvik etmenin "ateşle oynamak" olacağı konusunda ABD’yi uyardı.
 
Biden'ın ocak ayında göreve başlamasından bu yana en önemli görüşme gerçekleşti.
 
Her iki lider de kişisel sağ duyu çağrısı yaptı ve zirve gerilimi azaltmak için bir girişimdi.
 
Ancak en hassas konulardan birinden kaçamadılar: kendi kendini yöneten Tayvan adası.
 
Çin, Tayvan'ı bir gün anakarayla yeniden birleşecek ayrılıkçı bir eyalet olarak görüyor.
 
ABD, Çin'i tanıyor ve resmi bağları var. Ancak, bir saldırı durumunda Tayvan'ın kendisini savunmasına yardım etme sözü de verdi. Çin'in devlet tarafından işletilen Global Times gazetesi, Bay Xi'nin son gerginlikleri "Tayvan yetkililerinin bağımsızlık gündemleri için ABD desteği aramaya yönelik tekrarlanan girişimlerinin yanı sıra bazı Amerikalıların Tayvan'ı Çin'i kontrol altına almak için kullanma niyetlerine" bağladığını söyledi.
 
"Bu tür hareketler son derece tehlikeli, tıpkı ateşle oynamak gibi. Ateşle oynayan yanacak" dedi. Beyaz Saray, Bay Biden'ın "statükoyu değiştirmeye veya Tayvan Boğazı'ndaki barış ve istikrarı baltalamaya yönelik tek taraflı çabalara şiddetle karşı çıktığını" söyledi.
>