Cennet vaadine 3 yıl hapis

Sahte peygamber Rafet Efendi, kandırdığı kişilere ev, araba ve ziynet eşyasının yanı sıra cennet vaat etti. Müritlerinden vaatleri karşılığında para alan, vermeyenleri ise ‘cehennem azabı’ ile korkutan sahtekar, 3 yıl 1 ay hapse mahkum oldu.

Cennet+vaadine+3+y%C4%B1l+hapis
ABONE OL
KOCAELİ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle dolandırıcılık’ yapıldığı şikayeti üzerine, ‘Rafet Efendi’ olarak bilinen Şaban Özdil ile ilgili 2019 yılında soruşturma başlatıldı. ‘Peygamber’ olduğunu iddia eden Özdil’in, kandırdığı kişilere yazlık, ev, otomobil ve ziynet eşyaları karşılığında cennet vaadinde bulunduğu belirlendi. Hac ibadetini kabul etmediği, müritlerine namaz kılmalarına gerek olmadığını söylediği öne sürülen Özdil’in kendisiyle görüşmek isteyenlerden ise ‘yüz görümlüğü’ adı altında para aldığı iddia edildi. Özdil’in ayrıca kendisine para vermek istemeyenleri ‘cehennem azabı’ ile korkutarak bağış yapmaya zorladığı iddianamede yer aldı.
 
19 BİN LİRA DA PARA CEZASI
 
TOPLAM 10 müşteki ve 26 mağdurun tespit edildiği dosya kapsamında, 2019 yılının Ekim ayında düzenlenen operasyonla gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen sahte peygamber ile birlikte 9 kişi tutuklandı, 6 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde haklarında açılan dava sürecinde sanıkların tamamı tahliye edildi. Davanın son duruşması ise dün görüldü. Sahte peygamber Şaban Özdil, çeşitli suçlardan dolayı toplam 3 yıl 1 ay hapis cezasının yanı sıra 19 bin 660 lira para cezasına çarptırıldı. Dolandırılma suçuna karıştıkları belirlenen sanıklar Abdulkerim Yılmaz, Yaşar Durmaz ve Yaşar Sarı’ya ise 2’şer yıl 1’er ay hapis ve 12 bin 500’er TL adli para cezası verildi.
>