'Bu bir darbe girişimidir'

%E2%80%99Bu+bir+darbe+giri%C5%9Fimidir%E2%80%99
ABONE OL

ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri, Kongre Binası'nı bastı. Yaşanan olayda bir kişi yaralandı.

ABD’nin üst meclisinin binasının çevresindeki barikatı aşan Trump destekçileri, Capitol Hill’de polise saldırdı. Birkaç dakika içinde polisin geri çekilmesi üzerine protestocular binayı tamamen sardı.
 
Donald Trump, Başkan Yardımcısı Pence’ten oturumu engellemesini istedi. Fakat Pence, Kongre’nin ortak oturumunu açmadan önceki dakikalarda, tek taraflı olarak oyları iptal etme yetkisine sahip olmadığına inandığını öyledi.
 
Trump Pence'i suçladı
ABD Başkanı Donald Trump, yardımcısı Pence’i suçladı. Trump, “Pence'in, ülkemizi ve anayasamızı korumak için yapılması gerekeni yapıp, eyaletlere önceden onaylamaları istenmiş sahte veya yanlış olanları değil, düzeltilmiş bir gerçekleri onaylama şansı vermeye cesareti yoktu. ABD gerçeği istiyor!” ifadelerini kullandı.
 
Mike Pence, kongre binasının basılmasından sonra sığınaktan tahliye edildi.
 
Sokağa çıkma yasağı ilân edildi
 
ABD'nin başkenti Washington'da, Kongre binasının basılmasının ardından Ulusal Muhafız Kuvvetlerinden destek istendi. Öte yandan kentte akşam saat 18.00'den sonra sokağa çıkma yasağı ilân edildi.
 
"Bu bir darbe girişimidir"
 
Cumhuriyetçi Kongre üyesi Adam Kinzinger, sosyal medya hesabından "Bu bir darbe girişimidir" mesajını paylaştı.
 
 
ABD basını, Kongre binasında bir kadının göğsünden vurulduğunu ve durumunun ağır olduğunu bildirdi. Pentagon, Kongre binasına Ulusal Muhafız gönderilmesini reddetti. Virgina eylaeti, Washington’a 200 muhafız gönderiyor. İç Güvenlik Bakanlığı ise protestocuları Kongre binası önünden dağıtmak için ekstra güvenlik ekiplerini yönlendirdi.
 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD Kongresi'ndeki sahnelerin şoke edici olduğunu söyleyerek, "Demokratik seçimlerin sonuçlarına saygı duyulmalı" ifadelerini kullandı.
 
 
Bomba bulundu
 
New York Times, Cumhuriyetçi Parti’nin genel merkezinde bir bomba bulunduğunu ve etkisiz hâle getirildiğini iddia etti.

Kaynak: Halk TV

>