Bu ABD şehrinde ezan okunuyor! Müslümanlar yönetiyor

ABD şehri, Müslüman Amerikalılar tarafından yönetiliyor. Michigan, Hamtramck'taki ana caddede bir yürüyüş, insana dünya çapında bir tur gibi geliyor.

Bu+ABD+%C5%9Fehrinde+ezan+okunuyor%21;+M%C3%BCsl%C3%BCmanlar+y%C3%B6netiyor
ABONE OL
Polonyalı bir sosis mağazası ve bir Doğu Avrupa fırını, bir Yemen mağazası ve bir Bengal giyim mağazası burada yan yana yer alıyor. Kilise çanları, Ezanla birlikte çalıyor.
 
Bölgede toplam 30 dil konuşuluyor.
 
Bu ay, 28 bin nüfuslu şehirde bir dönüm noktasına ulaştı. Hamtramck, tamamı Müslüman bir Kent Konseyi ve Müslüman bir belediye başkanı seçerek ABD'de Müslüman-Amerikan hükümetine sahip ilk bölge oldu.
 
Bir zamanlar ayrımcılığa maruz kalan Müslüman sakinler, bu çok kültürlü şehrin ayrılmaz bir parçası haline geldi ve şimdi nüfusunun yarısından fazlasını oluşturuyor.
 
 
Ekonomik zorluklara ve yoğun kültürel tartışmalara rağmen, Hamtramck'ta farklı dini ve kültürel geçmişlerden gelen sakinler uyum içinde bir arada yaşıyor ve şehri Amerika'nın artan çeşitlilik geleceği için anlamlı bir örnek olay haline getiriyor.
 
Hamtramck'ın bir Alman yerleşimci kasabası olarak başlangıcından modern günlere geldi. Amerika'nın ilk çoğunluğu Müslüman olan şehriydi. 
 
Vitrinlerde Arapça ve Bengalce, işlemeli Bangladeşli giysiler ve Yemen'den kısa kavisli bir bıçak türü olan Jambiyas vitrinlerde görülüyor. Müslüman sakinler, bir çeşit krema dolgulu Polonya çöreği olan paczki'yi satın almak için sıraya giriyor.
 
Yeni seçilen hükümetin yapısı, Hamtramck'taki değişen demografiyi yansıtıyor. Belediye meclisinde iki Bengalli Amerikalı, üç Yemenli Amerikalı ve Müslüman olan bir Polonyalı-Amerikalı yer alacak.
 
 
2004'te Ezanı halka duyurmak için yapılan bir oylamanın ardından tartışmalar yaşanmıştı. Bazı sakinler, camilerin yakınındaki barların yasaklanmasının yerel ekonomiye zarar verdiğini savundu.
 
Altı yıl önce, Müslüman çoğunluklu bir hükümet seçen ilk Amerikan şehri olduğunda, dünyanın her yerinden basın kuruluşları, Hamtramck'a saldırmıştı.
>