Boşanma açık artırması

ABD’de, emlak kralı Harry Macklowe ve Linda Burg’un boşanma aşamasında kimde kalacağına dair anlaşmaya varamadığı sanat eserleri, müzayedede açık artırma ile satıldı. Elde edilen 700 milyon doların üzerinde gelir ise ikili arasında paylaşılacak.

Bo%C5%9Fanma+a%C3%A7%C4%B1k+art%C4%B1rmas%C4%B1
ABONE OL
HAKİM KARAR VERMİŞTİ
 
ABD’de emlak kralı zengini Linda Burg ve Harry Macklowe (84) çifti 57 yıllık evliliklerini 2018’de bitirme kararı aldı. Ancak birlikte edindikleri sanat eserlerinin değeri hesaplanamadı. Çift eserleri paylaşamayınca mahkeme, hepsinin satılmasına karar verdi. Sotheby’s müzayede evinin düzenlediği açık artırmada ünlü sanatçılar tarafından yapılan tablo ve heykelleri içeren 35 parçalık koleksiyon sergilendi. Eserlerin açık artırmaya çıktığı müzayedede, 700 milyon doları gelir elde edildi.
 
EN ÇOK İLGİYİ ‘NO 7’ GÖRDÜ
 
AÇIK artırmada en çok ilgi gören eser, Mark Rothko’nun soyut sanat örneklerinden biri olan ‘No 7’ isimli tablosu oldu. Tablo 82.5 milyon dolara alıcı buldu. Dünyanın ‘en pahalı’ heykeltıraşı Alberto Giacometti’nin ‘Le Nez‘ heykeli 78.4 milyon dolara, ABD’li sanatçı Jackson Pollock’un ‘Number 17’ isimli eseri de rekor fiyata 61.2 milyon dolara satıldı. Andy Warhol’a ait Marilyn Monroe’nun ölümünden kısa süre sonra yapılan ‘Nine Marilyn’s‘ ise 48.5 milyon dolara alıcı buldu.
 
>