Bolivya’da seller nedeniyle acil durum ilan edildi

Bolivya'nın en büyük bölgesinde yağışlar nedeniyle acil durum ilan edildi. Bolivya'nın en büyük bölgesi Santa Cruz’da geçen Aralık ayından bu yana devam eden yağışlara bağlı olarak nehir taşmaları ve sel baskınlar nedeniyle 'acil durum' ilan edildi.

ABONE OL

Santa Cruz Hükümeti Vatandaş Güvenliği Sekreteri Jhonny Rojas, bölge valisi Luis Fernando Camacho'nun taşkınlara neden olan iklim değişiklikleri nedeniyle "acil durum" ve "kırmızı alarm" ilan ettiğini duyurdu.

Rojas, Acil Durum Operasyon Merkezi'nin (COED) Pailón, San Pedro, Cabezas, Postrervalle ve Colpa Belgium gibi bölgedeki en az beş şehirden acil durum ilanına yol açan afet bildirimlerinin alındığını açıkladı.

Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Servisi (Senamhi) de Beni ve Santa Cruz'un Amazon bölgesi ile başkent La Paz bölgesi için bazı havzalarda su taşması olasılıklarına karşı turuncu alarm yayınladı.

Santa Cruz’da ayrıca Grande, San Julián, San Martín, Iténez ve Paraguá nehirleri ve Sapocó rezervuarı için de taşkın uyarısı yapıldı.

14 kişinin hayatını kaybettiği yağışlar nedeniyle Bolivya'da kurtarma operasyonları devam ediyor. Ulusal makamlara göre yağışlardan etkilenen 79 kişi helikopterlerle kurtarıldı.

Ülkede yağışlı mevsim genellikle Kasım ayında başlar. Normalde Mart ayına kadar sürer. Ocak ve Şubat aylarında daha yoğundur.

>