BKS devrede

BKS+devrede
ABONE OL

Bina Kimlik Sistemi (BKS) uygulaması başladı. Teknolojik bir levha halinde bina girişine monte edilecek sertifikada o yapıya ait A’dan Z’ye tüm bilgiler yer alacak. Kimlik verilen binalar 5 yılda bir denetlenecek.

İstanbul Kartal’da çöken binada olduğu gibi Elazığ veya İzmir depremlerinde, “Bina girişindeki dükkanlar için kolon kesilmiş, iskân sonrası kaçak kat çıkılmış, bina statiği ile oynanmış...” sözleri duyuldu. Kimi zaman müteahhitler kimi zaman malikler tarafından bilinçsizce atılan bu adımların bedeli kaybedilen canlar oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu durumların önüne geçmek için dün itibariyle Bina Kimlik Sistemi (BKS) uygulamasını başlattı. BKS ile tamamlanan her yapıya sertifika niteliğinde QR kodu ve elektronik etiket verilecek. 
 
Teknolojik bir levha halinde bina girişine monte edilecek sertifikada o yapıya ait A’dan Z’ye tüm bilgiler yer alacak. Kimlik verilen binalar 5 yılda bir denetlenecek, kolonda kesilme, kaçak kat çıkma ya da bina statiğini bozan bir müdahale var mı bakılacak. BKS çalışmasında kişisel bilgiler de korunacak. Binada yaşayanlar, ev alacak-kiralayacaklar ve kamu yetkilileri farklı detayları görebilecek. İskân alan binalara kimlik sertifikası takılmaya başlandı. BKS sisteminde yıl sonuna kadar 100 bin binaya ulaşılması hedefleniyor.
 
SUÇ DUYURUSU
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan Can, “Binaya kaçak kat yapılmış mı, kolonlara zarar verildi mi, bakılacak. Eğer çözümü mümkün bir müdahale söz konusu ise ‘sorunu gider’ diyeceğiz. Ama can güvenliğini tehdit eden bir durum varsa bina boşaltılacak. Sorumlulara sadece para cezası verilmeyecek, Savcılığa suç duyurusunda da bulunulacak” dedi.
 
Can sözlerini şöyle sürdürdü: “Bina yıkılmış, ailesi enkazda olan vatandaş zaten travma halinde. O halde bilgi vermeye çalışıyor. Şimdi binaya ait tüm bilgiler tek tıkla görülecek. Kimlik levhalarının üzerine beton yıkılsa da sistem zarar görmeyecek. Bina bilgilerine 50 metre mesafeden dahi ulaşılabilecek. 
>