Bize 2 dünya anca yeter!

Bize+2+d%C3%BCnya+anca+yeter%21;
ABONE OL

Yapılan bir araştırmaya göre, insanlar Dünya’nın bir yılda ürettiğinden yaklaşık yüzde 73 daha fazla doğal kaynak kullanıyor. Bu da demek oluyor ki doğal kaynaklar tükenecek ve insanlık büyük bir krize sürüklenecek

NATURE Sustainability dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmayla, insanların aç gözlülüğü çarpıcı bir şekilde ortaya kondu. Araştırma, insanlığın Dünya’nın bir yılda ürettiğinden yaklaşık yüzde 73 daha fazla doğal kaynak kullandığını ortaya çıkardı. Yani bir yılda neredeyse 2 dünyanın üreteceği kadar doğal kaynak harcadık. Bunda en önemli etken ise bir türlü doymak bilmeyen zengin ülkeler. Bu ülkelerin yaşam standartlarını sürekli artırmak için doğal kaynakları sorumsuzca kullandığı belirtildi.
 
ABD, Japonya, İngiltere ve Fransa gibi zengin ülkelerin, düşük gelirli ülkelerde yaşayan nüfusun yüzde 72’sinin sahip olduğundan daha fazla kaynağı kullandığı görüldü. ABD’li ve Sri Lankalı araştırmacılardan oluşan ekip, insanların dünyanın biyolojik kapasitesinden daha fazlasını kullanmaya devam etmesi halinde doğal kaynakların kısa bir süre sonra tükeneceği ve gelecekte büyük kıtlıkların görüleceği konusunda uyarıda bulundu. 
>