Biden'dan Zelensky'e tam destek!

Amerikan Başkanı Joe Biden, Zelensky’e, “Rusya eğer Ukrayna'yı istila ederse, müttefik bir ülke olarak kararlı bir şekilde yanıt vereceğiz,” dedi.

Biden%E2%80%99dan+Zelensky%E2%80%99e+tam+destek%21;
ABONE OL
Pazar günü, ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky ile ABD ve müttefiklerinin Rusya Ukrayna'yı işgal ederse kararlı bir şekilde yanıt vereceklerini ayrıntılarıyla anlattı.
 
Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki tarafından pazar günü yapılan görüşmeyle ilgili olarak yapılan açıklamada, iki liderin diplomatik bir çözümden yana oldukları ve önümüzdeki hafta NATO-Rusya Konseyi ve Avrupa Güvenlik ve İş birliği Teşkilatı aracılığıyla ikili Stratejik İstikrar Diyaloğu ile başlamayı hedefledikleri belirtildi.
 
Biden, ABD'nin Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleme taahhüdünü de yineledi. Psaki, "Ayrıca Donbas'taki gerilimi azaltmak için güven artırıcı önlemlere ve Normandiya Formatını desteklemek üzere Minsk Anlaşmalarının uygulanmasını ilerletmek için aktif diplomasiye desteğini ifade etti." dedi. Beyaz Saray açıklamasının yayınlanmasından kısa bir süre sonra Zelensky, Biden ile yaptığı görüşmenin "ilişkilerimizin özel doğasını" kanıtladığını tweetledi.
 
Zelensky, "Ukrayna, ABD ve ortakların Avrupa'da barışı koruma, daha fazla tırmanmayı önleme ve reformlar yönelik ortak eylemleri tartışıldı. Ukrayna'nın sarsılmaz desteğini takdir ediyoruz." sözlerine yer verdi.
 
>