Berat Kandili nedir, önemi nedir? Berat Kandili'nin fazileti nedir?

Berat+Kandili+nedir,+%C3%B6nemi+nedir?+Berat+Kandili%E2%80%99nin+fazileti+nedir?
ABONE OL

Ramazanın müjdecisi olarak kabul edilen Berat Kandili, 27 Mart Cumartesi günü idrak edilecek. Berat Kandili'nin fazileti nedir?

Berat Kandili gecesi bağışlanma ve af gecesidir. Allah’ın rahmetinin coştuğu gecedir. Bu gecede yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür.
 
Berat Kandili önemi nedir?
 
Müslüman alemi için huzurlu bekleyiş sona erdi. Ramazanın müjdeleyicisi olarak kabul edilen Berat Kandili, 27 Mart Cumartesi günü idrak edilecek.
 
Berat kelimesi; kurtulmak, beri olmak, suçlu olmamak anlamına gelmektedir. Mü'minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup, ilâhî bağışa ermeleri umulduğu için, sözlük manasına uygun olarak “Berat Gecesi” denilmiştir.
 
Hazreti Muhammed'in, Berat Kandili'ne ilişkin şöyle buyurduğu ifade ediliyor:
 
"Şaban ayının 15'inci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim' buyurur."
 
Berat Kandili'nin fazileti nedir?
 
Berat Kandili'nde ibadetle geçirmek önemlidir. Bu gece münasebetiyle, içimizdeki manevi duyguların sesine kulak vererek günahlarımıza tövbe etmeli, tüm Müslümanlar ve insanlık için Allah’a dua ve niyazda bulunmalıyız. 
 
Hiç şüphesiz ki Beratın en derin anlamı af ve bağışlanmadır. Sevgili Peygamberimiz (sav) bu gecede Allah’a çokça ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye etmiş ve bu gece güneş batınca Allah Teâlâ’nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar: “Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!..” buyurduğunu bizlere müjdelemiştir.
>