Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı saatleri!

Ramazan ayının son orucu bugün açılıyor. Yarın sabah, camiler bayram namazı kılan cemaatle dolup taşacak. Vatandaş, bayram namazı saatlerini ve bayram namazının nasıl kılındığı merak ediyor. Bu soruların yanıtı haberimizde

Bayram+namaz%C4%B1+nas%C4%B1l+k%C4%B1l%C4%B1n%C4%B1r?+Bayram+namaz%C4%B1+saatleri%21;
ABONE OL

BAYRAM NAMAZI VAKİTLERİ

İstanbul bayram namazı saati: 06.34

Ankara bayram namazı saati: 06.20

İzmir bayram namazı saati: 06.45

 

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

2 rekattan oluşan bayram namazının kılınışı şu şekilde:

BİRİNCİ REK'AT

Cemaat "Niyet ettim Allah rızası için Ramazan Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder.

İmam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırdığında cemaat de "Allahu Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar. İmam ve cemaat sessizce Sübhaneke duasını okur.

3 kere tekbir alınır. 1. tekbir şöyle alınır: İmam yüksek sesle, cemaat de onun peşinden gizlice "Allahu Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur. 2. tekbir şöyle alınır: İkinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide olduğu kadar durulur. 3. Tekbir şöyle alınır: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden göbek hizasında bağlanır.

Bundan sonra imam, gizlice "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur, cemaat ise sadece dinler. Rüku ve secdeler yapılarak ayağa, ikinci rek'ata kalkılır ve eller bağlanır.

İKİNCİ REK'AT

İmam gizlice Besmele çeker, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat ise içinden (birinci rek'atta olduğu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükuya varılır, sonra da secdeler yapılarak oturulur.

Oturuşta imam ve cemaat, Tahiyyat, Allahumme Salli, Allahumme Barik ve Rabbena Atina dualarını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.