Bayraktar TB2 fırtınası! Ukrayna'da savaşın kahramanı oldu

Ukrayna’nın Rusya’ya karşı direnişinde büyük rol oynayan Bayraktar TB2’ler için Litvanya’da bağış kampanyası başlatıldı. 5 milyon euroluk bağış kampanyasıyla Ukrayna’ya TB2 hediye edilmesi hedefleniyor.

Bayraktar+TB2+f%C4%B1rt%C4%B1nas%C4%B1%21;+Ukrayna%E2%80%99da+sava%C5%9F%C4%B1n+kahraman%C4%B1+oldu
ABONE OL

Baykar tarafından üretilen Türk SİHA’ları Bayraktar TB2, tüm dünyada yankı uyandırmaya ve aranan güç olmaya devam ediyor. 24 Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna savaşında da Ukrayna’nın en önemli güçlerinden biri Bayraktar TB2 oldu. Bu nedenle Litvanya’da, Ukrayna’ya TB2 hediye edilmedi için bağış kampanyası başlatıldı.

Independent’ın haberine göre, gazeteci ve influencer Andrius Tapinas, Türkiye ve Litvanya savunma bakanlıklarından gerekli izinlerin alındığını, üretici şirket Baykar'ın da Bayraktar TB2 kampanyasına onay verdiğini belirtti. Kampanyada üç haftada 5 milyon euro toplanması hedefleniyor.

 

BATI MEDYASI ÖVE ÖVE BİTİREMİYOR

Associated Press, Bayraktar TB2 ile ilgili 2 ay önce, “Ucuz ama ölümcül Türk drone'ları Ukrayna'nın savunmalarını güçlendiriyor” başlıklı bir haber yayınlamış, haberde, “SİHA'lar savaşın ilk günlerinde, Rus birliklerin hava savunma sistemlerini henüz tam olarak kurmadığı dönemde başarılı saldırılar gerçekleştirdi” denilmişti.

 

CNN International, “Türk drone'ları Ukrayna direnişinin sembolüne dönüştü” başlığını atmıştı.

SİHA'ların internetteki videolarının "morali ciddi şekilde artırdığı ve büyük bir taktiksel zafer getirdiği" kaydedilmişti.

Ukrayna'da da halk, TB2 için şarkı yazarken Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, Kiev Hayvanat Bahçesi'nde savaş sırasında doğan bir lemura "Bayraktar" isminin verildiğini duyurmuştu.