Batı, Rusya'yı son kez uyardı!

Batılı liderler, Rusya'yı, Ukrayna gerilimini düşürmeye çağırıyor. Batılı güçler, ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bir video görüşmesi öncesinde Rusya'ya Ukrayna ile tansiyonu düşürme çağrısında bulundu.

Bat%C4%B1,+Rusya%E2%80%99y%C4%B1+son+kez+uyard%C4%B1%21;
ABONE OL
Bir Rus işgali korkusuna yanıt veren Biden, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya liderleriyle "ellerindeki tüm araçları" kullanma konusunda anlaştı.
 
Moskova saldırı planları olduğunu reddediyor.
 
Ancak Rusya, Ukrayna'nın doğu sınırlarına binlerce askeri sevk etti ve Ukrayna, tankların kendi topraklarında ön cepheye taşındığını söylüyor.
 
 
Planlanan görüntülü görüşmelerden saatler önce, Washington'un, Rusya’ya askeri bir yanıt vermeyi planlamadığı, bunun yerine sert ekonomik yaptırımlara odaklandığı ortaya çıktı.
 
Pazartesi gecesi bir konferans görüşmesinde Beyaz Saray, beş Batılı liderin Rusya'nın bir işgal başlatması durumunda "Rus ekonomisine önemli ve ciddi zarar vermek için" ortak bir strateji oluşturduğunu söyledi.
 
Downing Street, "Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne olan güçlü desteklerini yeniden teyit ettiler" dedi. Raporlara göre, Rusya bankalarının rubleyi yabancı para birimlerine çevirmesine ve hatta Rusya'yı Swift küresel finansal ödeme sisteminden ayırmasına yönelik kısıtlamalar, olası önlemler arasında yer alıyor. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya'nın işgali konusundaki konuşmaları "sığ ve asılsız" olarak kınadı.
 
 
Rusya, Ukrayna'nın 2014'te Rus destekli ayrılıkçılar tarafından ele geçirilen bölgeleri ele geçirmeye çalışmayacağının garantisini istiyor ve Batı'yı Ukrayna'yı NATO'nun askeri ittifakına ekleyerek "kırmızı çizgileri" geçmemesi konusunda uyardı.
 
90 binden fazla Rus askerinin Ukrayna sınırları yakınında toplandığına inanılıyor.
 
Rusya'nın son askeri yığınağının büyük bir kısmı, Rusya'nın Ukrayna'dan ele geçirdiği Kırım'da bulunuyor. 
 
>