Barr’ın görevden aldığı Savcı Berman: Karara saygı duyacağım

Barr%E2%80%99%C4%B1n+g%C3%B6revden+ald%C4%B1%C4%9F%C4%B1+Savc%C4%B1+Berman:+Karara+sayg%C4%B1+duyaca%C4%9F%C4%B1m
ABONE OL

ABD Başsavcısı William Barr tarafından görevden alınan, Türkiye’de Halk Bankası davasının savcısı olarak tanınan Geoffrey Berman, karara saygı göstereceğini açıkladı.

ABD Başsavcısı William Barr, Başkan Donald Trump'ın New York'un Güney Bölgesi Savcısı’nın görevden aldığını açıkladı. 
 
Türkiye’de Halk Bankası davasının savcısı olarak tanınan Geoffrey Berman, görevden alınmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, Başsavcı Barr'ın kararına saygı göstereceğini söyledi. 
 
Açıklamasında, "Başsavcı Barr'ın hukukun normal işleyişine saygı gösterme ve ABD Başsavcı Yardımcısı Audrey Strauss'un ABD Başsavcısı olması kararı ışığında, New York'un Güney Bölgesi ABD Savcılık Bürosundaki görevimden ayrılacağım. Kararım derhal geçerli olacak” dedi.
 
Barr'ın daha önce yaptığı açıklamada Başkan Trump’ın, Berman'ı kovmasını istediğimi ve Trump'ın karar verdiğini söyledi.
 
Ancak, açıklama kamuoyuna yansıdıktan kısa bir süre sonra, Trump bu konudaki belirsizliği tetikledi. Gazetecilere “Bu benim departmanım değil. Onun departmanı değil. Karar bir dahlim yok” ifadelerini kullandı.
 
Meclis Yargı Komitesi’nden yapılan açıklama oldukça dikkat çekiciydi. Açıklamada “Berman'ın kovulmasıyla ilgili olarak; Barr'ın Adalet Bakanlığı'nı kabul edilemez şekilde politikleştirmesi konusundaki daha kapsamlı araştırmamızın bir parçası olarak soruşturma açıklacaktır” ifadeleri kullanıldı 
 
Meclis Yargı komisyonuna başkanlık eden temsilci Jerry Nadler, duruşmanın Çarşamba günü yapılacağını duyurdu. Berman ifade vermeye davet edildi.
 
Berman, Başkan Trump’ın eski avukatı Michael Cohen ve mevcut avukat Rudy Giuliani de dahil olmak üzere birçok Trump çalışanının soruşturmasını yürütüyor..  
 
>