Balıkların yarısı öldü! Sebebi küresel ısınma!

Yeni Zelanda’da en büyük somon balığı üretim çiftliğinde küresel ısınma yüzünden okyanus suyunun ısınması sonucu balıkların yüzde 42’si öldü. Çiftliğin CEO Grant Rosewarne, çiftliği kapatma kararı aldıklarını duyurdu.

Bal%C4%B1klar%C4%B1n+yar%C4%B1s%C4%B1+%C3%B6ld%C3%BC%21;+Sebebi+k%C3%BCresel+%C4%B1s%C4%B1nma%21;
ABONE OL

Dünya kral somon üretiminin yüzde 50’sini açık okyanus ve deniz çiftliklerinde üreten firmanın, Aralık ayı ile Şubat ayı arasında 1269 ton balığın okyanus suyu ısınmasıyla öldüğü belirtildi. CEO Rosewarne, RNZ medyaya yaptığı açıklamada bazı çiftliklerin kapatılacağını belirterek balıkların sıcak suya dayanması için stres düzeylerinin düşürmek için çalıştıklarını ancak başarılı olamadıklarını ifade etti.

Rosewarne, iklim değişikliği nedeniyle yükselen deniz sıcaklıkları sonucu şirketin ilk kez çiftlikleri kapatmak zorunda kaldığını söyleyerek “Daha fazla zamanımız olduğunu düşündük” ifadelerini kullandı.

KRAL SOMON

Atlantik okyanusunda yetişen somondan yüzde 10 daha yağlı olan kral somon balığı, Pasifik Okyanusu’nda yetişiyor. Dünya okyanuslarında yetişen tüm somon türlerinin sadece yüzde 0.7’si kral somon olarak biliniyor. 

Kaynak: DHA