Ayrılıkçılar terör estirdi! Kamyonları yaktılar, fabrika bastılar

Güney Amerika ülkesi Şili’de yerel Mapuche halkına mensup ayrılıkçı bir grup, Biobío bölgesinde en az yirmi aracı ateşe verdi. Terör estiren ayrılıkçılar, bir fabrikayı basıp işçileri de tehdit etti.

Ayr%C4%B1l%C4%B1k%C3%A7%C4%B1lar+ter%C3%B6r+estirdi%21;+Kamyonlar%C4%B1+yakt%C4%B1lar,+fabrika+bast%C4%B1lar
ABONE OL

Askeri polis (Carabineros) kaynakları aralarında kamyonların da olduğu araçların başkent Santiago’nun güneyinde yer alan Los Álamos kasabası yakınlarında yakıldığını doğruladı. En az 20 aracın yakıldığını ancak sayının net olarak bilinmediği bilgisini paylaştı.  

Yerel medya bir fabrikaya saldıran silahlı kişilerin çalışanları tehdit ettiğini, fabrikayı kapatmaya zorladığını ancak kimseye zarar vermediğini yazdı.  

KAMYONCULARA SALDIRIYORLAR

Bir haftadan kısa bir süre içinde, Şili’nin güneyindeki La Araucanía bölgesinde kamyonculara yönelik saldırılar devam ediyor. Birinin durumu ağır olmak üzere iki kamyoncu pusuya düşürülerek yaralandı. Bir çiftlik evi ve bir araç kargo istasyonu ile bir de kabin yakıldı.  

ÇATIŞMA YILLARDIR SÜRÜYOR

Şili'nin güneyinde Mapuche etnik grubunun mensupları ile devlet ve tarım şirketleri arasında yıllardır bölgesel bir çatışma yaşanıyor.

Geçen yıl, bu anlaşmazlık, makinelere ve mülklere yönelik sık sık kundaklama saldırıları, ölümcül saldırılar ve yerli mahkûmların açlık grevleri ile şiddet tırmandı.  

EN BÜYÜK ETNİK GRUP

Mapuche halki Şili'deki en büyük yerli etnik grup. Resmi olarak "La Araucanía'nın Barışçıllaştırılması" olarak bilinen ve 19’uncu yüzyılın sonunda Şili Devleti tarafından işgal edilmeden önce yüzyıllar boyunca yaşadıkları topraklarda hak iddia ediyor. Bu topraklar şimdilerde büyük ekonomik gruplara ait.