Ayasofya Camii Ne Zaman İnşa Edildi? Ayasofya'yı Kim İnşa Etti?

Ayasofya+Camii+Ne+Zaman+%C4%B0n%C5%9Fa+Edildi?+Ayasofya%E2%80%99y%C4%B1+Kim+%C4%B0n%C5%9Fa+Etti?
ABONE OL

Tarihte çok büyük öneme sahip olan Ayasofya, İstanbul'un en önemli simgelerinden biridir. Günümüzde, Danıştay Kararı ile 86 yıl aradan sonra yeniden ibadete açılan Ayasofya'da 24 Temmuz tarihi ile ilk Cuma namazı da kılındı. Tarihi çok eski zamanlara dayanan Ayasofya hakkında merak edilenler haberimizde yer alıyor.

 
Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesinin ardından ilk yaptığı faaliyetlerden biri Ayasofya'yı Camii haline getirmek olmuştur. 
 
Ayasofya Camii Ne Zaman İnşa Edildi?
 
 Ayasofya, görkemi, mimarisi ve ihtişamıyala İstanbul'un en önemli yapı taşlarından biridir. 
 
Doğu Roma İmparatorluğu tarafından inşa edilen Aysofya, aynı yerde üç kez inşa edilmiştir.  İmparator Konstantios tarafından 360 yılında yaptırılan Megale Ekklesia yani Büyük Kilise anlamına gelen ilk Ayasofya inşa edilmiştir. Ancak;360 yılında yaptırılan Megale Ekklesia ve İmparator II. Theodosis’in 415 yılında yeniden inşa ettirdiği kilise halk ayaklanmalarında yıkılmıştır.
 
Günümüze kadar ulaşan Ayasofya-i Kebir Camii ise İmparator Justinianos tarafından yaptırılmıştır. Ayasofya'nın yapımında dönemin önemli iki mimarı, Tralles’li (Aydın) Anthemios ve Miletos’lu (Balat) İsidoros görev almıştır. Kayıtlardan, iki baş mimar ile birlikte çalışan yüz mimar ve her mimarın emrinde yüz işçinin binanın yapımını 5 yıl 10 ay gibi kısa bir sürede tamamladıkları anlaşılmaktadır.
 
1453 yılında İstanbul'un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedildiği tarihe kadar kilise olan Ayasofya, o tarihten itibaren camiye çevrilmiştir. 
 
>