Ay'a kalkış Somali'den!

Ay%E2%80%99a+kalk%C4%B1%C5%9F+Somali%E2%80%99den%21;
ABONE OL

Türkiye'nin, Uzay projesi kapsamında Somali'de roket fırlatma üssü inşa etmek istediği ileri sürüldü. Projenin en az 1.1 milyar dolara mal olacağı kaydedildi.

BÜTÇE BÖLÜŞTÜRÜLECEK 

Ortadoğu konusunda haberleriyle tanınan Middle East Eye (MEE), Türkiye’nin Ay’a iniş projesine yönelik bir haber yaptı. Türkiye’nin, bu hedef doğrultusunda Afrika ülkesi Somali’de bir roket fırlatma üssü kurmak istediği öne sürüldü. MEE’ye konuşan üst düzey bir Türk yetkili, programın hükümete en az 1.1 milyar dolara (7.66 milyar TL) mal olacağını kaydetti. Söz konusu yetkili, “Harcama, farklı hükümet kurumları aracılığıyla yapılacak, büyük savunma sanayii şirketleri gibi. Savunma Bakanlığı’nın kendisi de ödenek ayıracak” dedi. 

GÜVENLİK ORTAĞIMIZ

Hükümetin hesaplamalarına göre, fırlatma üssünü inşa etmek ve bakımını sağlamanın maliyeti en az 350 milyon dolar (2.4 milyar TL) olacak. Türkiye’nin 2011 yılından bu yana önemli bir güvenlik ortağı olan Somali’de dünyanın en büyük askeri eğitim üslerinden biri yer alıyor. Somali’nin başkenti Mogadişu’da yer alan yaklaşık 4 kilometrekarelik alanda kurulu TURKSOM Askeri Eğitim Üssü, 30 Eylül 2017’de faaliyete geçti. Üs, Somali ordusu için başta subay, astsubay rütbeleri olmak üzere çeşitli sınıflarda askeri personel eğitiyor.

>