Avrupa Komisyonu, Ukrayna ve Moldova'ya AB üyeliği için ...

Avrupa Komisyonu, Ukrayna ve Moldova'ya Avrupa Birliği (AB) üyeliği için 'aday ülke' statüsü verilebileceğini açıkladı. Kararın resmileşmesi için 23-24 Haziran tarihlerinde düzenlenecek olan Avrupa Konseyi Zirvesi'nde liderler son sözü söyleyecek. Karara tepki gösteren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Brüksel'i Ukrayna'yı manipüle etmekle suçladı.

Avrupa+Komisyonu,+Ukrayna+ve+Moldova%E2%80%99ya+AB+%C3%BCyeli%C4%9Fi+i%C3%A7in+...
ABONE OL

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna ve komşusu Moldova'nın birliğe aday olmasına yeşil ışık yaktı. AB Komisyonu, Ukrayna ve Moldova'nın üye olmasını önerdiği resmi açıklamayı yayınladı. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Kiev yönetiminin bir dizi reform yapmasını beklediklerini söyledi.

YEŞİL IŞIK YAKTILAR

24 Nisan'da başlayan Rus işgalinden bu yana ilk kez Kiev'i ziyaret eden Fransa lideri Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Ukrayna'nın Avrupa Birliği üyeliğine destek mesajları vermişti. Liderler, Ukrayna'nın adaylık statüsünün 'acilen' verilmesi gerektiğini belirtmişti.

SÜREÇ 28 ŞUBAT'TA BAŞLAMIŞTI

Ukrayna'nın AB üyeliğine başvuru süreci, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden dört gün sonra, 28 Şubat'ta başlamıştı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden yapılan açıklamada, Komisyon'un kararının minnetle karşılandığı ve AB liderlerinin bu kararı onaylamalarının umulduğu belirtildi.

RUSYA'DAN İLK TEPKİ: MANİPÜLE EDİLİYOR

AB Komisyonu'nun kararına ilk tepki Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık Sözcüsü Maria Zakharova, Brüksel'i Ukrayna'yı manipüle etmekle suçladı.