Avrupa kara kışı zor geçirecek

İngiltere, Avrupa'daki yüksek miktardaki COVID-19 vaka artışı trendini şu anlık dengelemiş olsa da kışın gelmesiyle ilgili endişeli. Birçok Avrupa ülkesi koronavirüs vakalarında keskin artışlar görürken ve pandemi kısıtlamalarını artırmaya hazırlanırken, İngiltere hiçbir kısıtlamayı ön görmüyor.

Avrupa+kara+k%C4%B1%C5%9F%C4%B1+zor+ge%C3%A7irecek
ABONE OL
İngiltere, Avrupa'daki en yüksek vaka ve ölüm oranlarını görüyordu, ancak son zamanlarda vaka sayıları düşüyor.
 
Ancak Boris Johnson, rehavete yer olmadığı konusunda uyardı.
 
Başbakan, Avrupa'yı kasıp kavuran enfeksiyon dalgasının pandeminin ortadan kalkmadığının bir hatırlatıcısı olduğunu söyledi.
 
"Avrupa kıtasının bazı kısımlarında fırtına bulutlarının toplandığını görüyorum. Bugün söylediğim şey, bu güçlendirici aşıyı olmanın acil olduğu,” dedi.
 
"Yeterince hızlı yapmazsak, Avrupa'nın diğer bölgelerinde olanları inceleyip, pandeminin durumuna yönelik potansiyel riskleri görebiliriz."
 
University College London'dan Prof Francois Balloux BBC'ye verdiği demeçte, "Bu aşamada Avrupa'nın çoğunda vakalar oldukça hızlı bir şekilde artıyor, bu durumla başa çıkamayız," dedi.
 
Reading Üniversitesi'nden Dr Simon Clarke, Avrupa'da "muhtemelen kışın başlangıcını gördüğümüzü" söyledi.
 
"Koşulların yanlış olduğunda, vaka sayılarının artmasının daha olası olur. Sayıların tırmanmaya başlamasını bekleyebilirsiniz ve daha fazla sosyalleşme ve iç mekanlarda görüşme başladıkça, aşılı bireylerde bile bulaşma için daha fazla fırsat olduğu anlamına gelir," diye ekledi.
 
>