Avrupa, bu kış donacak mı?

Almanya, Rusya'dan Almanya'ya uzanan tartışmalı Nord Stream 2 doğal gaz boru hattının onay sürecini askıya aldı.

Avrupa,+bu+k%C4%B1%C5%9F+donacak+m%C4%B1?
ABONE OL
Almanya, Rus doğalgaz bağlantısının onayını durdurdu. Boru hattının tamamlanması beş yıl sürmüştü.
 
Boru hattını işleten şirketin, 10 milyar Euro tutan projeyi onaylamadan önce Alman yasalarına uyması gerektiğini söyledi.
 
Karar, halihazırda baskı altında olan İngiltere ve anakara Avrupa toptan gaz fiyatlarını üç haftanın en yüksek seviyelerine çıkardı.
 
Eleştirmenler, boru hattının Avrupa'nın Rusya'ya olan enerji bağımlılığını artıracağından korkuyor.
 
Rusya'nın devlete ait Gazprom, boru hattının Eylül ayında hazır olduğunu, ancak gecikmelerle dolu olduğunu söyledi.
 
Baltık Denizi'nin altından geçen Nord Stream 2, Moskova'nın Almanya'ya olan gaz ihracatını ikiye katlayacak, ancak aynı zamanda gelir için mevcut boru hatlarına dayanan ve geçiş ücretlerinin kaybından büyük zarar görecek olan Ukrayna'yı da atlatacak.
 
Alman şirketleri 1 bin km uzunluğundaki boru hattına büyük yatırım yaptı ve eski Şansölye Gerhard Schröder bu boru hattının geliştirilmesinde büyük rol oynadı.
 
Almanya, "Kuzey Akım 2 boru hattının bir operatörünü belgelemek, ancak bu operatör Alman yasalarına göre yasal bir biçimde organize edilmişse mümkün olacaktır" dedi. Kararın projeyi birkaç ay ertelemesi muhtemel ve Alman onayını aldığında bile Avrupa Komisyonu'ndan yeşil ışık alması gerekecek.
 
Almanya Enerji Düzenleyicisi, onay prosedürünün "ana varlıklar ve insan kaynakları" İsviçre merkezli Nord Stream 2 ana şirketinden boru hattının Alman kısmının sahibi ve işleten Alman yan kuruluşuna devredilene kadar askıya alınacağını söyledi.
 
Ukrayna, Başkan Volodymyr Zelensky'nin "tehlikeli jeopolitik silah" olarak nitelendirdiği Nord Stream 2'ye karşı çıktı.
 
Bu hafta İngiltere Başbakanı Boris Johnson, "dev yeni boru hatlarında giderek daha fazla Rus hidrokarbonunu ana hat haline getirmek veya Ukrayna'ya bağlı kalmak ve barış ve istikrar davasını savunmak arasında" bir seçimin yakında geldiğini söyledi.
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel geçtiğimiz günlerde Rusya'nın boru hattını Ukrayna'ya karşı kullanması halinde daha fazla yaptırım uygulanabileceğini söyledi.
 
Alman düzenleyicinin sertifikayı askıya alma kararı, Ukraynalı enerji şirketi Naftogaz tarafından memnuniyetle karşılandı. Polonyalı gaz şirketi PGNiG, arz güvenliğini sağlamak için AB'de enerji dayanışması çağrısıyla yanıt verdi.
 
Nord Stream 2 konsorsiyumu, gaz ihracatındaki olası gecikmeler hakkında yorum yapmaktan kaçındı.
 
>