ATEŞ HEM YANAR HEM DE YAKAR

“Bir şeyin var olması için zıddının da var olması gerektiğini” söyler adam(?). Kötülük olmasaydı iyiliğin varlığını bilemezdik. Ancaaak, bu zıdlar dengelenmezse sonuç iyi olmuyormuş. Yani biri diğerine ağır basmayacak!

ABONE OL
 
Teröristin kötülüğü olmasaydı güçlü bir ordunun varlığındaki iyiliği hissedemezdik. Kötülüğe karşı iyiliği savunan asker gençlerin şehadeti veya gazi oluşu çok kötü. Peki, bu kötünün zıddı iyilik oldu mu? Oldu, Çeyrek iyilik oldu. Şehit ve gazi maaşları yetersiz. Böyle olması kötü olduğuna göre  karşılığının derhal iyilik olması gerekir.  Yoksa denge kötü lehine  bozulur, o zaman dengeyi  acilen düzeltmek gerekir. 
 
*
Kadın olmasaydı insan hayatı olmazdı. Erkek olmasaydı hayatın başlangıcı kadına taşınamazdı. İyi, tamam, pek güzel ama  pek yanlış, kötü  şeyler oluyor. Herifler kadınları öldürüyor. Hiç gerekmediği halde. Burada zıdlık dengesi trajik şekilde bozuluyor. Erkeğin kötülüğü çok, kadının mutluluğu yok.  Çaresi, eğtimsizliğin zıddı olan eğitim.  Hayal gördüğümü söylüyorsunuz dostlar. Eğitimsiz kalmanın sebebini  var mı, ben bilmiyorum(!) .  
 
*
 
Yukarıda “adam” diye andığım kişi filozof Herakleitos.  Sokrates, Aristo, Platon gibi filozoflardan önce yaşamış.
Bakın neer söylüyor:
İnsanlar eğer adaletsizlikler var olmasaydı, adaletin adını bilmezlerdi. 
Üniversiteli T.C. vatandaşı gençlerimiz, kendileri çeşitli zorluklar çekerken, sığınmacı öğrencilere tanınan gel keyfim gel imtiyazları adaletsiz buluyor ve “Adalet” diyorlar.
 
*
 
 
“Sağlığı zevkli kılan hastalık” diyor filozof  ama şu Covid-19 yüzünden hastalık ağır basıyor. Bizim aşı karşıtları ile maske takmayanlar, uyarılara uymayanlar sağlığın zevkini tattırmıyor. Yasal zorunluluklar şart.  Aşıyı olacaksın, maskeyi takacaksın, yoksa… Denge için canım, gerekli de.
 
*
 
 
“Doymayı hoş kılan açlık” diyor ya filozof Herakletios, bizim için üzücü dostlar. Bizim açlar bir türlü doymanın hoşluğunu tadamıyor. Doyanlar ise açları hiç düşünmüyor. Bir hatırlasalar denge bulunacak. Aman böyle gitmesin, denge bozulursa dünya yörüngesinden çıkar hafazanallah (*)
(*)kötü bir olasılıktan söz edilirken Tanrı bizi korusun anlamında söylenir.
 
*
“Dinlenmeyi hoş kılan yorulmadır” diyor HERAKLEİTOS. Değerli filozofum, biz o kadar yorgunuz ki, dinlenmeyi çok özledik de, mübarek halk ekmekte satılmıyor ki. Anlarsın ya Herakleitos.
 
*
 
 
(*) Herakleitos kimdir
Etkileri günümüzde de devam eden Antik Çağ filozoflarından biridir. M.Ö 530 - M.Ö 475 yılları arasında yaşamıştır. Kendisinden sonra gelen Platon, Sokrates ve Aristoteles gibi filozoflar Herakleitos'un görüşlerinden etkilenmiştir.
>