Atatürk'ün hastalığı neydi? Atatürk neden vefat etti?

10 Kasım günü tüm yurtta büyük bir yasla anılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hastalığı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki, Atatürk'ün hastalığı neydi?

Atat%C3%BCrk%E2%80%99%C3%BCn+hastal%C4%B1%C4%9F%C4%B1+neydi?+Atat%C3%BCrk+neden+vefat+etti?
ABONE OL
Vücucundan kaşıntıların meydana gelmesi üzerine özel bir kür tedavisi için Yalova Termal OTel'de bulunan Atatürk'e, Dr. Nihat Reşat Belger, siroz teşhisini koymuştur.
 
Atatürk'ün hastalığı neydi?
 
Mustafa Kemal Atatürk, 1938 başlarında iştahsızlık ve halsizlik hissetmeye başladı. Vücudunun çeşitli yerlerinde kaşıntılar meydana geliyor ve burun kanamaları güçlükle önleniyordu. Bu kaşıntıların Çankaya Köşkü'ndeki karıncalardan meydana geldiği öne sürüldü ve köşk ilaçlamaya alındı. Atatürk de özel bir kür tedavisi için Yalova Termal'e gönderildi.
 
Termal Otel'de, 22 Ocak 1938 günü Atatürk'ü muayene eden Dr. Nihat Reşat Belger, karaciğer rahatsızlığından kuşkulandı ve Atatürk'e siroz teşhisi koydu.
 
Siroz hastalığı nedir?
 
Kronik karaciğer hastalığı olarak da adlandırılan siroz, karaciğerde ileri derecede hasar oluşumuna verilen isimdir. Çeşitli hastalıklar nedeniyle, bazense bilinmeyen sebeplerden dolayı karaciğerde farklı düzeylerde hasar meydana gelebilir. Bunun sonucunda karaciğerin yapısal fonksiyonlarında çeşitli bozulmalar oluşur ve normal işlevlerini yerine getirememeye başlar. Bu durum, siroz sürecinin başlangıcıdır. Süreç ilerledikçe işlevine devam eden karaciğer hücrelerinin azalması sonucunda karaciğer giderek sertleşmeye ve küçülmeye başlar. Sertleşen dokulara kanın akışı zorlaşır ve kanın dokuya ulaşamaması sebebiyle yeni damar yolları oluşur. Tüm bu olaylar karaciğeri daha da olumsuz etkileyerek siroz tablosunu ağırlaştırır. Sonuç olarak karaciğer fonksiyonunu yerine getirememeye başlar ve karaciğer yetmezliği ortaya çıkar.
 
>