Aşı yaptıranlara sosyal özgürlük

A%C5%9F%C4%B1+yapt%C4%B1ranlara+sosyal+%C3%B6zg%C3%BCrl%C3%BCk
ABONE OL

Aşı yaptıranlara ayrımcılık geliyor. 2. doz koronavirüs aşısını yaptırıp aşı kimliği alanlar, konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılabilecek...

TÜRKİYE ‘kademeli normalleşme’ sürecini yaşarken, 1 Haziran ve sonrasında nasıl bir süreç yaşanacağı merak konusu olmaya devam ediyor… Vatandaş normalleşme beklerken, Sağlık Bakanlığı ise aşılama çalışmalarına ağırlık vermeye hazırlanıyor. Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu BioNTech firmasından gelecek olan 30 milyon doz aşı ile birlikte sürecin hız kazanması bekleniyor. Ayda 30 milyon aşılamayla toplumsal bağışıklığın yakalanması hedefleniyor.
 
GÜNDE 1 MİLYON AŞI 
 
GÜNDE 1 milyon doz aşı yapmak için çalışmalara başlanırken, teşvik konusunda ise yeni gelişmeler yaşanıyor. Avrupa ülkelerinde aşı olanlara sağlanan ayrıcalıkların Türkiye’de de uygulanması gün- demde. 2 doz aşısını yaptırıp Ha- yat Eve Sığar (HES) uygulamasından aşı kimliği alanlara sosyal yaşamda çeşitli kolaylıklar sağlanacak. Buna göre; konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere aşı yaptıranlar alınacak. Maske zorunluluğu da esnetilecek. 
>