SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Asgari ücret zammı açıklandı! İşte yeni asgari ücret!

Vatandaşın gözü kulağı günlerdir asgari ücrete yapılacak ara zamdaydı. Beklendiği gibi yapılacak zam oranı bugün açıkladı. Müjdeli haberi duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücretin yüzde 30 oranında artırıldığını belirterek net 5 bin 500 lira olduğunu duyurdu. Eski asgari ücret 2 bin 825 liraydı.
Haber Giriş Tarihi: 01.07.2022 17:18
abcgundem.com

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete enflasyon nedeniyle yapılacak ara zammın belirlenmesi için dün ikinci kez toplanmıştı. Komisyonun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndaki toplantısına işçi kesimini temsilen TÜRK-İŞ’in yanı sıra, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve hükümet yetkilileri katılmıştı.

“VATANDAŞIMIZI EZDİRMEYECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışıyor. İnşallah arkadaşlarımız çalışmayı efradını cami ağyarını mani bir şekilde bitirirler. Biliyorum ki Asgari Ücret Tespit Komisyonu en ideal seviyeyi belirleyecek. Biz de inşallah müjdeli haberi işçilerimizle, emekçilerimizle paylaşırız. Hiçbir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeme sözümüz, kararlığımız var. Şartlara göre ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaya devam edeceğiz” diyerek milyonlarca vatandaşı umutlandırmıştı.

İŞVERENLERE DE DESTEK

Yeni asgari ücreti açıklayan Erdoğan,“Yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Asgari ücrete Temmuz ayından itibaren yüzde 30 oranında ara artış yapıyoruz. Yeni asgari ücret net 5 bin 500 lira olacaktır. İşçi başına devletimiz işverenlere 100 lira destek verecektir. Yeni asgari ücretin tüm çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Asıl asgari ücret yılbaşında gerçekleşecek. Yılbaşında devreye aldığımız asgari ücret kadar gelirin vergi dışında kalması nedeniyle kamu çalışanlarına bu artış ortalama 300 lira olarak yansıyacaktır" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar