Arjantin karanlığa mahkum oldu

Buenos Aires ve çevresinde yaşayan 5.3 milyon kişi elektrik kesintileri yüzünden zor günler geçiriyor.

ABONE OL
Elektrik sisteminin çökmesine neden olan sıcak hava dalgasının neden olduğu yüksek talep nedeniyle Arjantin’de başkent bölgesi ve çevresinde 200 binden fazla hane günlerdir süren elektrik kesintileri yüzünden zor durumda.
 
Elektrik Düzenleme Kurumu'nun (Enre) verilerine göre, Edenor şirketine karşılık gelen bölgede elektrik kesintisinden etkilenen 153 bin 314 kullanıcı var.
 
Şirketten yapılan açıklamada, "Buenos Aires eyaletinin San Martín semtinde bir evde çıkan yangın nedeniyle yüksek gerilim hattı hizmet dışı kaldı" denildi.
 
Metropoldeki elektrik hatlarını yöneten ikinci şirket olan Edesur ise dışarıdaki yüksek gerilim hatlarında arızalar olduğunu açıkladı.
 
Her iki şirket de 211 bir 759 enerji kaynağına denk gelen 5,3 milyon kişiye tedarik sağlamaktan sorumlu.
 
Şu anda Arjantin, 40 santigrat dereceyi aşan ve daha fazla elektrik tüketimini teşvik eden bir sıcak hava dalgasından geçiyor.
 
Buenos Aires sakinleri başkentte yazın en sıcak günlerinin elektrik şebekesindeki arızalar ve yetersizlikler yüzünden uzun süreli elektrik kesintilerinden mustarip.
 
Mahalle aralarında yer alan trafolarda sürekli ufaklı büyüklü yangınlar çıkıyor. Gece karanlık yüzünden hırsızlıkların artması yüzünden halk sokaklara çıkamıyor. Trafik ışıkları çalışmadığı için kazalar meydana geliyor. Elektrik dağıtım şirketi önünde toplananlar tencere tava çalarak protestolar düzenliyor.
 
Buenos Aires Valisi María Eugenia Vidal, yatırım eksikliği nedeniyle ulusal hükümete suçlamada bulundu.
>