Arıcılardan destek çağrısı

100 milyon dolarlık maddi kayıp olduğunu belirten Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği, yangın sonrası arıların açlık tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını açıkladı ve destek çağrısında bulundu.

Ar%C4%B1c%C4%B1lardan+destek+%C3%A7a%C4%9Fr%C4%B1s%C4%B1
ABONE OL
EGE Bölgesi’ndeki yangınların dünya bal pazarına etkilerinin değerlendirmek için panel düzenledi. Panelde mevcut durum ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Arıların açlık tehlikesi ile karşı karşıya olduğu ve 100 milyon dolarlık maddi kayıp olduğu açıklandı. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, “Derdimiz var. Tarım ve Orman Bakanlığının yangından etkilenenler için açıkladığı desteklerin tüm Muğlalı arıcılar için uygulanmasını istiyoruz” dedi.
 
Şahin, “10 bin dekar 200 yıllık çam sahamız yandı. Önemli bir ekosistem kaybımız var. Arıcılığın yaşaması için acilen bölgeye arılar için yem tedarik edilmeli, şu anda 1,2 milyon arı kovanı açlık tehlikesi ile karşı karşıya. Bölgeye her yıl ziyaretçi olarak gelen kovanlar da dikkate alınırsa toplamda 40 bin ailenin baktığı 3.5 milyon arıyı kurtarmalıyız” diye konuştu. 
>