Anneler Günü bugün mü, ne zaman? Anneler Günü hangi gün?

Anneler Günü için geri sayım başladı. Anneler gününün ne zaman olacağını merak eden vatandaşlar araştırma yapıyor. Anneler günü en yaygın şekliyle mayıs ayının ikinci haftasında kutlanır. Anneler günü bu sene 8 Mayıs pazar gününe denk geliyor.

Anneler+G%C3%BCn%C3%BC+bug%C3%BCn+m%C3%BC,+ne+zaman?+Anneler+G%C3%BCn%C3%BC+hangi+g%C3%BCn?
ABONE OL
 
 
İnsanın hayattaki en özel varlıklarının başında gelen anneleri hatırlamak ve özel günlerini kutlamak isteyenler Anneler Günü ne zaman sorusuna cevap arıyor. Anneler Günü ne zaman?
 
Anneler Günü ne zaman?
 
Anneler Günü Dünya’da farklı günlerde kutlanır. En yaygın şekliyle Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanır. Bu sene Türkiye’de de 8 Mayıs Pazar 2021′de Anneler Günü kutlanacak.
 
Anneler Günü tarihçesi
 
Anneler Günü'nün nereden ortaya çıktığı ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan en çok konuşulanı ise ABD'nin Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis isimli bir kadının, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmak istemiştir.
 
Bu kutlama ilk kez, 1908 yılında bir okulda 407 çocuk ve anneleriyle gerçekleşmiştir. Anna'nın bu girişimi, temsilciler meclisi tarafından uygun görülmemiş, resmiyete kavuşturulmamıştı. Anna bu durumu, medya ve politikacıların önde gelen isimlerine paylaşmış, bu çabalar sonunda 1914 yılının ikinci pazarı anneler günü olarak ilan edilmiştir. Bir süre sonra anneler gününün ticarileştiğini gören Anna, davalar açmış fakat hiçbirisini kazanamamıştır.
 
Öte yandan Anneler günü geleneğinin Antik Yunanların Yunan mitolojisinde de yeri vardır. Bu özel gün Yunan mitolojisinde pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.