Amerika'dan son dakika aşı açıklaması!

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 18 yaş ve üzeri tüm yetişkinler için Pfizer ve Moderna'nın COVID-19 aşılarının 3. dozuna izin verdi.

Amerika%E2%80%99dan+son+dakika+a%C5%9F%C4%B1+a%C3%A7%C4%B1klamas%C4%B1%21;
ABONE OL
FDA, cuma günü Pfizer-BioNTech ve Moderna'nın COVID-19 aşısı için hatırlatma dozlarına izin verdi.
 
Bu durum, tüm yetişkinlerin artık ABD'de onaylanan üç aşıdan herhangi biri tarafından yapılan bir destekleyiciyi almaya uygun olduğu anlamına geliyor.
 
Bu açıklamadan önce, 3. doz aşıya yalnızca 65 yaş ve üstü veya işleri nedeniyle yüksek risk altında olanlar için izin veriliyordu.
 
 
Ancak şimdi 18 yaş ve üstü Amerikalılar istedikleri zaman 3. doz aşıyı olabilecekler.
 
Hareket, Biden yönetiminin yaz boyunca ilan ettiği her yetişkine ekstra doz sağlama hedefini tamamlıyor. Ağustos ayında, veriler iki dozdan sonra yüksek antikor seviyeleri geliştirme olasılıklarının daha düşük olduğunu gösterdikten sonra, Pfizer veya Moderna aşısı olan bağışıklığı baskılanmış Amerikalılar için güçlendiriciler onaylandı.
 
Kısa bir süre sonra Beyaz Saray, ilk atışların etkinliğinin azaldığını gösteren veriler nedeniyle 20 Eylül'den itibaren tüm Amerikalılar için destekleyici atışların mevcut olacağını duyurdu.
 
O sırada Moderna, verilerin ikinci aşıyı aldıktan altı ay sonra 18 yaş ve üstü kişiler için güçlendirici kullanımını desteklediğini ve aşıların enfeksiyonu önlemedeki etkinliğinin azalmasına ve üçüncü aşıların sağladığı artan antikor seviyelerine atıfta bulunduğunu söyledi.
 
 
Ancak FDA'daki üst düzey yetkililer de dahil olmak üzere birçok bilim adamı aynı fikirde değildi ve aşıların ciddi hastalıkları ve ölümü önlemede hala oldukça etkili olduğunu savundu.
 
Pfizer'in güçlendiricisi, iki aşamalı aşının yalnızca üçüncü dozudur.
 
Bu arada, Moderna'nın güçlendiricisi 50 mikrogram (µg) dozdur yani orijinal aşısının dozunun yarısı.
 
Bir sonraki adım, destekleyicileri resmi olarak tavsiye etmek için cuma öğleden sonra Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) danışma komitesinin bir toplantısı olacak.
 
>