Almanya Cumhurbaşkanı’ndan zorunlu hizmet çağrısı! Askerlik zorunlu olabilir

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya'da tüm gençler için sosyal veya askeri alanda zorunlu hizmet getirilmesini istedi. Almanya’da zorunlu askerlik uygulaması 2011 yılında kaldırılmıştı.

Almanya+Cumhurba%C5%9Fkan%C4%B1%E2%80%99ndan+zorunlu+hizmet+%C3%A7a%C4%9Fr%C4%B1s%C4%B1%21;+Askerlik+zorunlu+olabilir
ABONE OL

Almanya’da Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier Alman basınına verdiği röportajda, ülkedeki tüm gençlerin silahlı kuvvetlerde ya da sosyal alanda bir süre zorunlu hizmet yapmasını önerdi. Bunun demokrasiyi ve sosyal uyumu güçlendireceğini söyleyen Steinmeier, zorunlu hizmetin, toplum içerisinde birlik ve beraberliği artıracağını, önyargıları yıkıp, toplum bilincini güçlendireceğini ifade etti. Steinmeier, "Kolay olmayacağını biliyorum, ancak zorunlu sosyal hizmet hakkında bir görüşme yapmamızı istiyorum. Kasten zorunlu süre dedim, çünkü bir yıl olması gerekmiyor. Farklı bir zaman dilimi de seçebiliriz. Genç kadınlar ve erkekler kendilerini belli bir süre topluma hizmet etseler ülkemiz için iyi olmaz mı?” dedi.


Zorunlu hizmetin Almanya Silahlı Kuvvetleri’nde, yaşlı bakım evlerinde, engelli tesislerinde veya evsiz barınaklarında yapılabileceğini belirten Steinmeier, "Özellikle şimdi, farklı yaşam tarzları ve dünya görüşlerine karşı anlayışın azaldığı bir zamanda, zorunlu bir sosyal dönem değerli olabilir. Kendi küçük dünyanızdan çıkın, tamamen farklı insanlarla tanışın, ihtiyacı olan vatandaşlara yardım edin. Bu, önyargıları yıkar ve toplum duygusunu güçlendirir” ifadelerini kullandı.

Koalisyon hükümeti ise Steinmeier'in önerisine sıcak bakmıyor. Yeşiller partisinden Aile Bakanı Lisa Paus zorunlu hizmeti reddederek bunun her gencin bireysel özgürlüğüne müdahale anlamına geleceğini söyledi.

 

Kaynak: İHA